Хроника

Француски адвокати: Саркозија пред суд за злочине против човечности у Либији

Штампа
недеља, 29. мај 2011.

Француски адвокати би да изведу пред суд Саркозија за злочине против човечности у Либији

Два позната француска адвоката су изјавили о намери да поднесу тужбу против председника Француске. Жак Верже и Ролан Дима – бивши министар спољних послова – сматрају да Саркози треба да одговара за злочине против човечности у Либији.

Дима је пред новинарима у недељу изјавио да је био фрапиран сазнавши да је операција алијансе чији је иницијатор Француска са циљем заштите цивила у Либији постала разлог за њихову смрт. Верже је рекао да су земље НАТО убице.

Русија би могла да преузме функцију преговарача, али под одређеним условима

Партнери Русије из Велике осморке обратили су се Москви са предлогом да буду посредници у току регулисања ситуације у Либији.

Неопходност мирног регулисања конфликта у земљама Блиског Истока и Северне Африке била је једна од главних тема на састанку у Довилу. Ситуација у Либији и даље је далека од решења. И то што је управо Русија предложила да се врши посредничка мисија није случајно, истакао је у интервјуу за Глас Русије експерт Интитута за оријенталистику Владимир Исаев.

То је везано са тим што су из читаве осморке само Руси остали неупрљаним, како се често говори јер Русија није примењивала никаква војна дејства против Либије. И заиста, мада је Русија гласала у СБ УН за чувену резолуцију 1973, на основу које је започело наношење ваздушних напада на копнене циљеве од стране снага коалиције, између осталог на резиденцију Гадафија, истовремено она иступа строго против извођења копнене операције. Осим тога, недавна изјава министра иностраних послова Сергеја Лаврова о томе да је Либији време да прекине ватру и да приступи преговорима, сведочи о томе да би Русија могла да преузме функцију преговарача. Али уз поштовање одређених услова. Један од тих услова је да се зауставе војна дејства како од стране коалиције, тако и од стране оних које називају либијским устаницима, истиче експерт.

Још један проблем су услови одласка Гадафија. То је најсложеније питање, зато што је већ дат мандат Хашком трибуналу. И Гадафи одлично схвата и сећа се судбине оних који су се нашли у том трибуналу: рецимо, судбине истог тог председника Србије Милошевића. Тешко да ће се он на то одлучити.

Осим Русије посредничку мисију могле би да испуне и друге земље и организације, сматра експерт. Ради се о томе што постоји низ афричких држава које су са Либијом увек имале добре односе, на пример Кенија. Наравно, као псредник требало је да иступи Лига арапских држава. Треба да пристуствује и Организација Афричког јединства, као и неутрални представници СБ, као што је Кина. Тада би процес могао да се покрене, и ситуација би могла да се деблокира. То је питање компромиса, на који могу да се одлуче Гадафи и његове присталице, и оних уступака на које ће пристати либијски устаници, које подржава западна коалиција.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]