среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Француска полиција започела уклањање нелегалних насеља Рома
Хроника

Француска полиција започела уклањање нелегалних насеља Рома

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. август 2010.

Француска полиција је евакуисала илегални логор Рома, после одлуке председника Николе Саркозија да таква насеља буду уклоњена до септембра.

У логору подигнутом на општинском земљишту у Сент- Етјену, у централном делу Француске, од маја је живело више од 100 Рома из Румуније, навео је британски радио Би-Би-Си, позивајући се на организацију „Мрежа Солидарност Роми”.

Полиција је у петак рано ујутро блокирала подручје и започела акцију евакуисања логора.
То је прво илегално насеље Рома које је расформирано откад је Саркози 28. маја најавио мере за Роме који живе у Француској, а које су удружења за заштиту људских права жестоко критиковала.
Француска влада жели да у наредна три месеца евакуише 300 од укупно 600 илегалних логора и да Роме који су починили неке прекршаје спроведе до границе према Румунији и Бугарској.

Званични Париз је поручио да неће толерисати илегална ромска насеља у којима се живи у недопустиво лошим условима и која су, како је навео, легло илегалне трговине, експлоатације деце ради просјачења, проституције и злочина.

Према резултатима анкете објављеним јуче у дневнику „Фигаро”, такву политику одобрава 79 одсто Француза.

Процењује се да у Француској има 15.000 Рома с Балкана. Прошле године, око 10.000 Рома је протерано у Румунију и Бугарску, али се верује да су се две трећине тих људи вратиле.

У Румунији живи једна од најмногољуднијих ромских заједница у Европи, која броји око 530.000 особа, према попису из 2002. године.

Невладине организације, међутим, мисле да их има чак пет пута више пошто се многи не изјашњавају као припадници тог народа како би избегли дискриминацију.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер