уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Француска: Марин Ле Пен ослобођена оптужбе да је прекршила забрану говора мржње објављујући фотографије злочина "Исламске државе"
Хроника

Француска: Марин Ле Пен ослобођена оптужбе да је прекршила забрану говора мржње објављујући фотографије злочина "Исламске државе"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. мај 2021.

Председница француске екстремно десничарске странке Национално окупљање Марин Ле Пен ослобођена је оптужбе да је прекршила закон о забрани говора мржње, када је пре пет и по година на Твитеру објавила фотографије зверстава Исламске државе.

Ле Пен је објавила три фотографије, укључујући тело америчког новинара Џејмса Фолија коме су џихадисти одрубили главу, након што је један угледни телевизијски новинар упоредио њену странку с Исламском државом.

Ле Пен је казала да је фотографије објавила како би доказала апсурдност таквог поређења и демантовала да је урадила било шта погрешно, оценивши да је суђење политички мотивисано, пренела је Хина.

Суд у Нантеру закључио је да је начин на који је Ле Пен објавила фотографије, не искривљујући их, био у информативне сврхе, део политичког протеста, и да је тиме дала допринос јавној расправи.

Пресуда, у коју је увид имала агенција дпа, наводи да би проглашавање објављивања фотографија кривичним делом било непропорционално мешање у слободу изражавања, поготово ако се узме у обзир контекст.

Адвокати Ле Пен су након изрицања пресуде рекли да је овом судском одлуком заштићена слобода изражавања у Француској.

Ле Пен је била оптужена по члану кривичног закона који забрањује ширење насилних порука које могу озбиљно нарушити људско достојанство.

Тужилаштво је тражило казну од 5.000 евра, неупоредиво мање од максималне казне од три године затвора или новчане казне од 75.000 евра, која је запрећена за то кривично дело.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер