петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Француска и САД избегле трговински рат - постигнут споразум о „одлагању опорезивања Гугла и Фејсбука" у замену за обећање САД да „неће увести санкције“
Хроника

Француска и САД избегле трговински рат - постигнут споразум о „одлагању опорезивања Гугла и Фејсбука" у замену за обећање САД да „неће увести санкције“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јануар 2020.

Француски министар финансија изјавио је да цће његова земља одложити порез на дигиталне послове великих технолошких фирми попут "Гугла" и "Фејсбука" у замену за обећање Сједињених Држава да неће увести санкције ако таквог пореза буде.

Тај договор Бруна Ле Мера и америчког секретара за финансије Стивена Мнучина могао би да спречити нов трговински спор Сједињених Држава и Европске уније око уносног тржишта високих технологија.

Ле Мер је рекао да ће Француска одложити наплату дигиталног пореза до децембра - док не прођу избори у САД, али да га никада неће у потпуности укинути док не буде постигнут међународни споразум о тим порезима. Ле Мер је тврдио: "Дигиталне компаније ће поштено платити порез 2020. године".

Америка би, с друге стране, одложила наметање царинских тарифа којима је претила Француској: на вино, сир и остале производе.

Ле Мер и Мнучин су се договорили да разговарају о успостављању глобалног оквира о опорезивању пословања на интернету.

Десетине влада су донеле или размишљају о таквим порезима за компаније које послују у њиховим земљама, што изазива претње одмазде Трампове администрације. Поред тарифа на француске производе, председник Доналд Трамп је изнео и већу претњу од тарифа на аутомобиле произведене у ЕУ, где је то огромна индустрија. Утврђена у јулу, француска мера погађа велике интернетске компаније, укључујући "Гугл" и "Амазон" с 3 одсто пореза на приходе од дигиталног пословања оствареног у Француској.

Суочена с америчким гневом због свог пореза, Француска се у августу сложила са Сједињеним Државама да покуша да се до средине 2020. године постигне међународни споразум о опорезивању дигиталног пословања.

Организација за економску сарадњу и развој, која саветује богате земље у свету, покушава да смисли међународно договорен начин за опорезивање дигиталног пословања.

Ле Мере, Мнучин и шеф ОЕЦД-а Хосе Анхел Гуриа састаће се у четвртак да би радили на томе.

"Апсолутно очекујем да ћемо доћи до решења јер не постоји 'план Б' ", рекао је Гуриа агенцији АП у Давосу.

Француске мере - на шта?

Француска мера је покушај да се заобиђу мере мултинационалних компанија за избегавање пореза, које плаћају већину свог пореза само у држави ЕУ у којој су регистроване и то често по веома ниским стопама. То заправо значи да те компаније не плаћају у земљама у којима имају велике операције - где послују, али где нису базиране.

Француски порез се односи на дигитално пословање компанија које имају глобални приход већи од 750 милиона евра (833 милиона долара), а приход у Француској већи од 25 милиона евра.

Висок праг прихода требало би да омогући рад почетника - "стартапа".

Француска тврди да технолошке компаније злоупотребљавају своју тржишну доминацију, посебно кроз избегавање пореза и спречавају друге да имају поштене шансе да им конкуришу.

Док је Француска преузела водећу улогу у притиску за промене у опорезивању дигиталног пословања, друге земље разматрају сличне мере, укључујући Аустрију, Италију, Шпанију и Велику Британију.

Трамп окривио Европу за велику грубост

Говорећи у среду за ТВ ЦНБЦ-у из Давоса, Трамп је окривио Европу за "велику грубост" према Сједињеним Државама, иако је дан раније, како је рекао, имао "сјајан разговор" с председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен.

"Али рекао сам: 'Ако нешто не добијемо, мораћу да предузмем акцију. А акција ће бити високе тарифе на њихове аутомобиле и друге ствари које долазе у нашу земљу' ", рекао је он.

"Они (Европа) ће склопити договор зато што то морају. Немају избора", рекао је Трамп.

Велика Британија која би требало да напусти Европску унију 31. јануара и жели да постигне трговински споразум са САД, као и са својим бившим партнерима у европском блоку, такође се нашла у спору.

Велика Британија би требало да од априла наметне порез од два одсто на дигиталне послове фирми које зарађују 500 милиона фунти (640 милиона долара) годишње у глобалним приходима.

Шеф британског Трезора - министар финансија, Саџид Џавид, рекао је у Давосу да планира да у априлу уведе порез на дигиталне услуге, али као "привремени", док се не постигне међународни споразум о томе.

Мнучин је на истом панелу рекао да ће њих двојица имати "разговоре о томе у четири ока".

"Били смо прилично јасни да мислимо да је дигитални порез дискриминаторске природе", рекао је Мнучин.

Алудирајући на планове десетина земаља које размишљају о таквим порезима, рекао је: "Ако људи желе да произвољно уведу порезе нашим дигиталним компанијама, онда ћемо ми размотрити такође произвољно уводјење пореза на њихове компаније које производе аутомобиле".

(Бета, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер