Početna strana > Hronika > Franc Šausberger: Srbija sa sedam regiona brže u EU
Hronika

Franc Šausberger: Srbija sa sedam regiona brže u EU

PDF Štampa El. pošta
sreda, 24. novembar 2010.

Franc Šausberger, predsednik Instituta regiona Evrope, u razgovoru za Danas

Beograd - Vlast u Beogradu mora da promeni postojeći Ustav, čije odredbe ne dozvoljavaju sprovođenje istinske decentralizacije i regionalizacije. Potrebno je ukinuti okruge, povećati broj opština i formirati sedam regiona.

Suviše je velika nejednakost u zaradama između prestonice i unutrašnjosti, a i migracija stanovništva je neprestana, što Beograd ekonomski ne može da izdrži. S druge strane, ostatak Srbije ostaje siromašan. Reforme u pravcu decentralizacije i regionalizacije su neophodne i na putu Srbije ka EU - ističe u razgovoru za Danas Franc Šausberger, predsednik Instituta regiona Evrope.

Koliko je važno za Srbiju da sprovede decentralizaciju i regionalizaciju na putu evropskih integracija, s obzirom na to da nije reč o uslovu koji postavlja EU?

- Smatram da je za Srbiju i njene građane veoma važno da se sprovedu reforme regionalizacije i decentralizacije, jer ukoliko to vlast u Beogradu ne uradi i ne stvori jaku lokalnu i regionalnu upravu, Srbiji će biti potrebno više vremena za ulazak u EU. Ove reforme su neophodne da bi se ubrzao put integracija. U najnovijem izveštaju Evropske komisije spominje se da Srbija mora da sprovede veći broj reformi, a među njima bi bilo dobro da se radi i na regionalizaciji i decentralizaciji.

Šta građani Srbije mogu da dobiju ukoliko dođe do regionalizacije i decentralizacije?

- Vidljiva je velika nejednakost u primanjima između Beograda i drugih mesta. Takođe, migracija stanovništva ka Beogradu je neprestana. To može da bude veoma opasno, jer prestonica Srbije nema kapaciteta da ekonomski izdrži potrebe svih tih ljudi. S druge strane, preostali deo teritorije Srbije ostaje siromašan. Građani bi procesom decentralizacije dobili političku strukturu koja bi radila na prosperitetu regiona, jer bi lokalni političari sigurno hteli da budu ponovo izabrani na te funkcije, pa bi im rad na boljitku svojih birača bio takođe u interesu. U suprotnom, ukoliko građani ne bi bili zadovoljni kako njihovi predstavnici obavljaju svoj posao, mogli bi izaberu nekog drugog. Takođe, i investitorima bi bilo lakše, jer ne bi morali da za sve dolaze u Beograd.

Prema vašem mišljenju, zašto većina srpskih političara odbija da se konkretnije bavi ovim pitanjem?

- Jedna od stvari je sigurno strah od separatizma, zbog iskustava koje je Srbija imala s Kosovom i Crnom Gorom. Ipak, ukoliko bi se dobro shvatila, regionalizacija bi mogla samo da ojača vladu, a ne da je oslabi. Mislim da bi veći strah trebalo da postoji ako se ništa ne uradi po pitanju regionalizacije. Ipak, potrebno je biti obazriv i ne stvarati etničke regione, jer to zaista može dovesti do separatizma. Ukoliko pitanje regionalizacije i decentralizacije ostane samo na političkom nivou, ništa se neće promeniti. Zbog toga mora da postoji pritisak "odozdo na gore", odnosno od nevladinih organizacija i javnosti ka strankama.

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić je rekao da se decentralizacija može sprovesti do 2012. Da li je to moguće?

- Važno je imati što više javnih diskusija na ovu temu. Mislim da je moguće da se stranke usaglase oko bazičnog koncepta regionalizacije i decentralizacije, jer je reč o kompleksnoj temi, s mnogo detalja, i nisam siguran da je moguće sve završiti do 2012. Ono što je pre svega potrebno jeste da se promeni Ustav Srbije, a potom da se raspravlja o ostalim detaljima.

Šta vlast u Beogradu treba da preduzme ukoliko želi da koncept decentralizacije bude uspešan?

- Osim promene Ustava, potrebno je stvoriti sedam regiona, uključujući AP Vojvodinu i region oko Beograda. Takođe, mislim da je važno da se ukine svih 29 okruga koji sada postoje. Pored Skupštine Srbije, valjalo bi formirati i parlament regiona, koji će obrazovati lokalni i regionalni političari. I na kraju, broj opština u Srbiji se mora značajno povećati. sadašnji prosek u broju stanovnika opština u Srbiji od 44.000 je ubedljivo najveći u Evropi. Trebalo bi da postoji veći broj manjih opština.

Biografija

Dr Franc Šausberger, osnivač i predsednik Instituta regiona Evrope, ugledni je austrijski stručnjak i političar. U periodu 1996 - 2004. bio je guverner regije Salcburg, a od 2004. do 2006. predsedavao je Komitetom regiona EU (CoR), gde je i danas član, kao predstavnik Evropske narodne partije i ekspert za Zapadni Balkan. Niz godina je bio šef poslaničke grupe austrijske Narodne partije u parlamentu Salcburga. Diplomirao je filozofiju, pedagogiju i istoriju na salcburškom Univerzitetu, gde je 1973. doktorirao.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner