четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франц Шаусбергер: Могућа дестабилизација у случају игнорисања жеље Војвођана
Хроника

Франц Шаусбергер: Могућа дестабилизација у случају игнорисања жеље Војвођана

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. април 2009.

Доношење Статута Војводине искључиво је унутрашње питање Србије и нико не треба да очекује да ће Европска унија изаћи са захтевом да тај акт буде усвојен, изјавио је данас директор Института европских региона из Салцбурга Франц Шаусбергер. У најбољем случају ставиће до знања да је процес регионализације користан у приступању ЕУ и прближавању њеним стандардима, рекао је Шаусбергер за новосадски "Дневник".

Међутим, додао је он, иако то јесте искључиво унутрашње питање Србије, то је истовремено и проблем који стоји на њеном путу придруживања ЕУ, јер није добро да земља у процесу евроинтеграција има неки унутрашњи проблем, као што је то у случају Словеније и Хрватске које тај спор морају да реше саме. Упоређујући предложени Статут Војводине са великом бројем статута региона и уставима федералних јединица, његов закључак је да текст који је усвојила војвођанска скупштина прилично умерен и да се на лествици анализираних аката налази у средини.

"У њему се налази далеко мање од онога што предвиђају устави региона и федералних јединица у Немачкој, Аустрији и Белгији, чији парламенти имају законодавну власт, али и мање од статута италијанских региона", оценио је Шаусбергер, додавши да према његовом суду, предложени статут није близак Уставу из 1974. године. Због свега тога, са једне стране, не може се разумети страх који политичари имају и од статута и од аутономије а, с друге стране, јасно је да након искустава са Косовом и Црном Гором постоји резон да је већи степен аутономије заправо корак ка сепаратизму, указао је он.

Али, оценио је Шаусбергер, потврђивање Статута гаранатује стабилност Србије, док је у супротном могућа дестаблизација прилика тиме што би у случају игнорисања жеље Војвођана били генерисани радикалнији захтеви који можда могу да постану чак и сепаратистички, каквих примера има широм Европе

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер