четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Форбс: Европа богатија од Северне Америке
Хроника

Форбс: Европа богатија од Северне Америке

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. септембар 2009.

Тржишни аналитичари су на годишњицу колапса америчке инвестиционе компаније "Лиман брадерс" објавили да је Северна Америка светски регион чије се богатство највише смањило, као последица краха финансијског тржишта, док је Европа заузела место најбогатијег светског континента, објавио је амерички часопис "Форбс".

Северна Америка, коју сачињавају САД и Канада, имала је прошле године 29,3 билиона долара у имовини, док је Европа истовремено поседовала 32,7 билиона долара, показали су подаци истраживања групације "Бостон консалтинг". Северна Америка је лане забележила највеће смањење богатства од свих региона на свету јер је њено укупно богатство, мерено имовином којом се управља, опало 21,8 одсто. Један од разлога су огромне инвестиције тог региона у акције.

Северна Америка је 2008. и даље имала највећи удео богатства у акцијама у укупном богатству - од 38 одсто. Тај удео је претходне године био још већи - чак 50 одсто, указала је бостонска групација.

Број милионера у свету лане је опао на девет милиона, са 11 милиона у 2007, при чему је највећи пад, од 17,8 одсто, забележен пођеднако и у Северној Америци и Европи. САД, међутим, и даље имају највише милионерских домаћинстава - близу четири милиона.

Мада је Европа много флексибилнија од САД кад је реч о управљању имовином, аналитичари истичу да ће се офшор финансијски центри у том региону и даље суочавати са тешкоћама у наредним годинама.

Швајцарска, чија је банкарска тајна до недавно била магнет за највеће светске богаташе који су у швајцарским банкама чували своју имовину, такође бележи смањење укупне имовине којом се управља, након што су САД затражиле да јој Швајцарска достави податке о америчким клијентима за које се сумња да избегавају плаћање пореза.

"Када њихове пореске и законске погодности ишчезну, исто ће се десити и са њиховом привлачношћу", указао је партнер "Бостон консалтинга" Питер Дамиш, осврћући се на такозване пореске оазе, као што су Швајцарска, Лихтенштајн и Луксембург.

Он сматра да нетрадиционални офшор центри , нарочито они у Азији, попут Сингапура и Хонгконга, имају изгледе за раст. Швајцарска је лане, ипак, остала највећи светски офшор финансијски центар, с учешћем од 1,8 билиона долара, или 28 одсто, у укупном светском офшор богатству, указао је "Форбс".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер