петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фондација за отворено друштво: "Батут" игнорисао решење Повереника да достави податке о коронавирусу; Грађанима ускраћено Уставом загарантовано право на обавештеност
Хроника

Фондација за отворено друштво: "Батут" игнорисао решење Повереника да достави податке о коронавирусу; Грађанима ускраћено Уставом загарантовано право на обавештеност

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. октобар 2020.

Институт Србије за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" није до данас одговорио по решењу Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, које им је достављено 4. септембра.

Тим решењем се налаже да тражене информације о тестираним, оболелим и преминулим лицима из информационог система Ковид-19 буду достављене у року од седам дана.

То је данас саопштила Фондација за отворено друштво Србија, у име Коалиције за слободу приступа информацијама.

Од јуна се чека на одговор Батута

Та невладина организација је навела да је још средином јула, уз подршку више десетина организација грађанског друштва и медија, Институту "Батут" поднела захтев за слободан приступ информацијама од јавног значаја, с циљем објављивања поузданих информација о епидемиолошкој ситуацији у Србији, али да одговор тада није добила.

Батут био дужан да по захтеву поступи у року од 48 сати

"Будући да је реч о неспорном интересу јавности да сазна податке који су од значаја за заштиту здравља становништва, 'Батут' је био дужан да по овом захтеву поступи у року од 48 сати", наводи се у саопштењу Коалиције за слободу приступа информацијама.

Уместо тога што је тражено, "'Батут' је у одговору на захтев организације цивилног друштва упутио на сајт Канцеларије за информационе технологије и електронску управу".

Подаци којима располаже Канцеларија за информационе технологије и електронску управу непотпуни

Из одговора те Канцеларије "недвосмислено произлази да подаци којима располаже тај орган нису потпуни, односно, да се на сајту те Владине Канцеларије не објављују подаци који би били преузети директно из базе Информационог система Ковид-19, који је успостављен на основу закључка Владе", пише организација и наводи да су се тада обратили Поверенику за информације од јавног значаја.

Оглишили се на захтев Повереника

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности је, решавајући по жалби 90 удружења, решењем наложио да "Батут" достави тражене информације у року од седам дана. "Институт 'Батут' је решење примио 4. септембра, али ни после готово месец дана није поступио по налогу Повереника.

"Коалиција је поднела Поверенику предлог за спровођење решења", наводи се у саопштењу.

Пребацивање одговорности јавна потврда сумњи у податке

До нетачности дошло или приликом уноса података у базу, или су они накнадно лажирани

Фондација за отворено друштво пише да "јавна потврда сумњи да су током лета објављивани нетачни подаци о броју преминулих од Ковида-19, пребацивање одговорности за то на неименовене 'информатичаре', и одсуство било какве реакције 'информатичара', института 'Батут' и Владе Србије, више него икад потврђује потребу да јавности буду стављени на располагање аутентични подаци из Информационог система Ковид-19".

"Једино на тај начин могуће проверити да ли је до нетачности дошло приликом уноса података у базу, или су они накнадно лажирани", оцењује се у саопштењу.

Организација је оценила и да је у Србији током епидемије право на приступ информацијама озбиљно угрожено неоправданим означавањем тајности, нарочито о набавкама медицинске опреме.

"Ни подаци о броју тестираних, оболелих и преминулих лица, који се свакодневно саопштавају грађанима, и даље нису проверљиви, и поред тога што су аргументоване сумње у њихову аутентичност озбиљно нарушиле поверење грађана", пише у саопштењу.

Коалиција подсећа да је током јуна извештавање о подацима из Информационог система Ковид-19 о зараженима вирусом САРС-КоВ-2, умрлим, као и другим епидемиолошким подацима, довело до узнемирења јавности.

Извештавање у супротности са обавезом коју је успоставила Влада Србије 

"Извештавање је истовремено било у директној супротности са обавезом коју је успоставила сама Влада Србије Закључком о успостављању ИС Ковид-19" јер је тим закључком "прописана обавеза ажурног прикупљања ових података у отвореном формату, као и достављање анонимизованих података Канцеларији за информационе технологија и електронску управу, која треба да их објављује на званичној интернет страници Ковид19", наводи се у саопштењу.

У саопштењу пише да је Фондација SHARE "мапирала токове података у државном Информационом систему Ковид-19", из чега "јасно произлази да не би смело да додје до неконзистентности у подацима уколико се систем користи на начин који је предвидјен прописима и упутствима које је држава донела".

Коалиција за слободан приступ информацијама подсећа да грађани Србије имају право на обавештеност које им гарантује и Устав Србије и међународне конвенције чији је Србија потписник.

(Бета, Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер