уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фонд за хуманитарно право: Љубиша Диковић директно одговоран за ратне злочине у селима Резала и Старо Чикатово на Косову
Хроника

Фонд за хуманитарно право: Љубиша Диковић директно одговоран за ратне злочине у селима Резала и Старо Чикатово на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. јануар 2015.

Београд -- Фонд за хуманитарно право саопштио је да поседује документе који указују на то да је начелник Генералштаба Љубиша Диковић директно одговоран за ратне злочине.

Како је саопштено на конференцији за новинаре на којој је представљен досије Рудница, Диковић је одговоран за злочине у селима Резала и Старо Чикатово као и за скривање тела у масовној гробници у Рашкој.

Досије, између осталог, пружа увид у податке и доказе о четири злочина припадника ВЈ и МУП-а почињена у априлу и мају 1999. године на Косову, у којима су убијени цивили - косовски Албанци чија су тела ексхумирана из масовне гробнице у Рудници 2014. године, као и у поступак „асанације бојишта“ у оквиру којег су тела жртава однета са места злочина, а потом скривана 15 година.

У Фонду наводе да је документ настао на основу аутентичних војних и полицијских докумената, изјава преживелих злочина, чланова породица жртава, форензичких извештаја, сведочења официра ВЈ и званичника МУП-а пред Међународним кривичним трибуналом за бившу Југославију и друге релевантне грађе.

Већ оптуживали Диковића

Фонд за хуманитарно право је са истом тврдњом изашао у јавност јануара 2012. године. Тада је директорка Фонда била Наташа Кандић.

Фонд је тада навео да је начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковника Љубишу Диковића одговоран за ратне злочине на Косову и Метохији, током 1998. и 1999. године, када је био командант 37. моторизоване бригаде тадашње Војске Југославије, јединице која је дејствовала на подручју Дренице.

На сајту Фонда је објављен документ "Досије Диковић Љубише" у којем се наводи да први човек Војске Србије"„нема чисту ратну прошлост".

"Иако је имао обавезу да спречи злочине, Диковић то није учинио, а постоје и докази који сведоче о безобзирној пљачки албанске имовине, у којој је и сам учествовао", рекла је тврди Наташа Кандић.

Тужилаштво за ратне злочине тада је саопштило да не постоји било какав основ за сумњу у кривичну одговорност начелника Генералштаба Љубише Диковића за ратне злочине.

И тадашњи министар одбране Драган Шутановац навео је да су те оптужбе неосноване.

Шутановац је тада рекао да је досије Фонда у појединим сегментима не само непримерен него и "монструозан" и очекује да начелник генералштаба затражи судску заштиту.

Начелник Генералштаба ВС Љубиша Диковић поднео тужбу против директорке ФХП Наташе Кандић због оптужби да је одговоран за ратне злочине на Косову.

Није познато како је и да ли је тај процес завршен.

(Б92-Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер