уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фјодор Наумов: Грчка је практично банкротирала
Хроника

Фјодор Наумов: Грчка је практично банкротирала

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. јун 2011.

Грчка се налази на ивици банкрота. До оваквог закључка стручњаци су дошли кад се сазнало да је Европска заједница предложила приватним инвеститорима да помогну земљи у решавању њених дужничких проблема.

Министарства финансија држава ЕУ обратила су се приватним банкарима – власницима грчких државних облигација с понудом да их размене за такозване дуже папире с роком измирења до 7 година. Овакво одлагање обезбедиће Грчкој додатних 30 милијарди евра за ликвидацију дефицита у буџету. У случају уколико се инвеститори без посебног ентузијазма буду односили према овом предлогу, Европска Централна банка је спремна да предузме крајње мере. На пример, престаће да прима у залог старе облигације и радиће само с новима. Сама чињеница обраћања приватним банкама и то на који начин се ово дешава, говори о томе да је банкрот у Грчкој практично већ наступио, само што једноставно, још увек није забележен правно, објаснио је у интервјуу за „Глас Русије“ главни аналитичар управљачке компаније „Капитал“ Фјодор Наумов.

„Судећи по ситуацији у макроекономији Грчка је банкротирала. Економија земље не расте, она има веома велики дуг – преко 100% БДП, огроман дефицит буџета – око 10% годишње. У овој ситуацији економија на основу новчаних прилива који приспевају од убирања пореза не да не може да измири дугове, она не може чак да измири ни камату. Такође, није могуће политички смањити расходе и повећати порезе.“

Стручњаци истичу: може се схватити позиција Европске Уније и то колико упорно она покушава да спречи правно банкротирање Грчке. Банкрот или реструктуризације дуга искључиће могућност нових кредита. Банкрот чак и једне државе Еврозоне на најгори начин ће се одразити на економију свих осталих земаља-чланица и може изазвати велику финансијску кризу.

По мишљењу стручњака, економски проблеми у Грчкој су почели управо у тренутку кад је земља ступила у зону евра. Уравниловка цена је пољуљала главне области прихода грчке економије, сматра директор банкарског института Више економске школе Василије Солодков.

„С увођењем евра инфлација у Грчкој је износила 300%. Ево шта се ту догодило: ако сте имали неку салатицу, куповали сте је у кафићу, она је у драхмама коштала одређени износ, али је после увођења евра иста та салатица коштала исто онолико колико кошта у Немачкој – односно, поскупела је тачно три пута. Зато се и појавила таква инфлација, која је износила 100 и више процената, што је природно, ударило по џепу исте оне туристе. Раније су путовали у Грчку на јефтин одмор, а сад су почели да добијају скуп. А данас, у време свеопште мобилности, има још избора за путовање. И то је пољуљало темељ грчке економије – туристички бизнис.“

Подсетићемо да осим у Грчкој, велики економски проблеми постоје у Португалији и Ирској. По мишљењу америчког издања „Бизнис Инсајдер“ (Бусинесс Инсидер) у току следећих 5 година у овим земљама може доћи до банкрота. Није искључено да ће узрок тога бити иста она непоуздана политика Европске заједнице, која одржава стабилност у еврозони по цену социјалних и политичких криза појединих земаља. Стручњаци кажу да на овој позадини може доћи до распада Европске Уније – земље ће напуштати еврозону покушавајући да спасу своје политичке и економске системе.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер