четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Вујановић: Сви у Црној Гори треба да буду информисани о користима чланства у НАТО-у
Хроника

Филип Вујановић: Сви у Црној Гори треба да буду информисани о користима чланства у НАТО-у

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 29. август 2015.

Црногорски предсједник Филип Вујановић казао је да сви у држави треба да буду информисани о користима НАТО савеза и да се до краја године обезбиједи да Црна Гора добије позив за чланство у Алијанси.

Вујановић је, говорећи на осмом Регионалном евроатлантском кампу РЕАЦТ на Вучју код Никшића, чија је основна тема Црна Гора пред вратима Алијансе, истакао вриједност НАТО интеграција и „колико је битно да сви будемо активни и заједно на промоцији тих вриједности“.

„Мислим да је јединствена прилика да регион добије позив за НАТО кроз Црну Гору, која треба да валоризује учињено на достизању стандарда те алијансе. Увјерен сам да је и на отварању овог кампа указано на шансу да добијемо позив“, рекао је Вујановић.

Према његовим ријечима, овакви кампови имају велики значај јер се добила прилика да се кроз дружење промовише вриједнот НАТО-а.

„Важно је и што је НВО сектор укључен у тај процес, да је разумио потребу Црне Горе и дијели вриједности које НАТО доноси и у политичлом и економском смислу. И цивилни сектор добија много уласком државе у НАТО, имајући у виду стандарде у валоризацији владавине права, заштиту људских права и оних који се за то боре на пуном нивоу и у пуној вриједности“, казао је Вујановић.

Војни аташе Амбасаде Краљевине Норвешке, пуковник Торе Андерсон, казао је да је безбједност веома битан фактор у сваком друштву и навео примјер Сирије, у којој један број људи напушта своје домове.

Он је указао на конфликте у другим дјеловима свијета.

Андерсон је, говорећи о томе колико је важно имати контакт са Европском унијом (ЕУ) и Алијансом, рекао да су механизми безбједности у Норвешкој веома битни за сваког појединца.

„Веома је битно бити у контакту са НАТО-ом и ЕУ и имати безбједност, сарадњу, сигурност“, указао је Андерсон.

Амбасадор Мађарске, Кристиан Поша, казао је да је ова година посебно важна и то даје велик значај кампу РЕАЦТ.

„Црна Гора има велику могућност да ове године добије позив за НАТО. Ова историјска шанса јединствена је у регији, јер је Црна Гора тек 2006. године обновила државност, а данас већ куца на врата једне од најозбиљнијих интеграција, на врата НАТО-а“, рекао је Поша.

Он је казао да Црна Гора води веома важне преговоре са свим институцијама ЕУ и да је, како је рекао, позитиван примјер у региону и доказ да свака држава, било већа или мања, може да напредује на путу економских интеграција, ако се озбиљно опредијелили за бољитак својих грађана преко демократизације друштва и државних институција.

„Мађарска, као контакт амбасада за Црну Гору, има посебну част да буде веза ове државе и НАТО-а“, казао је Поша.

Америчка амбасадорка, Маргарет Ен Уехара, казала је да чланство у НАТО-у није нешто што припада посебној политичкој партији или јединици.

„У питању су вриједности у које сви ми вјерујемо – владавина права, отвореност у раду локалне управе, друштвено економски развитак за све грађане и стабилност. САД подржава црногорску аспирацију према НАТО чланству и вјерујемо да ће приступање НАТО-у помоћи Црној Гори у свим сегментима”, казала је Уехара.

Она је оцијенила да ће догађај попут кампа РЕАЦТ помоћи да Црна Гора направи сјајан избор за будућност.

Национални координатор за НАТО, Веско Гарчевић, казао је да би чланство у Алијанси био цивилизацијски избор Црне Горе у контексту безбједности и дневно политичких интереса.

„То ће бити врло битно за успостављање вриједности које треба да подијелимо са свима у Европи и да постанемо дио такозване евроатлантске везе да бисмо били заједно са оном групом земаља које су већ њен дио“, рекао је Гарчевић.

Он је указао и на значај регионалне стабилности и истакао да евроатлантске интеграције доносе дугорочну стабилност и безбједност.

„Поставши дијелом НАТО-а, Црна Гора може да допринесе стабилности и безбједности региона“, казао је Гарчевић.

Према његовим ријечима, да би Црна Гора добила позив, мора да изврши реформе сектора безбједности и одбране, владавине права и подигне њиво јавне подршке.

„Налазимо се врло дубоко и успјешно у реформи сектора сигурности и владавине права. Уложили смо много напора да бисмо израдили стратегије како би ове циљеве испунили“, рекао је Гарчевић.

Он је похвалио Алфа Центар и Александра Дедовића, што су до сада успјешно промовисали НАТО интеграције Црне Горе.

„Они су заслужни што РЕАЦТ постоји и у Црној Гори и што пружа могућности да се разговара отворено о аргументима и за и против чланства у НАТО“, казао је Гарчевић.

Градоначелник Никшића Веселин Грбовић казао је да је у свим временима, најважнија обавеза државе била и остала да заштити своје грађане, територију и економска добра.

„Имајући то у виду најбитнији разлог уласка Црне Горе у НАТО јесте осигурање безбједности земље, али и гаранција дугорочне стабилности. Иако је укључење Црне Горе у НАТО кључни интерес свих наших грађана, истраживања показују да они нијесу довољно информисани о процесу прикључења, нити о бенефитима које оно носи, због чега имамо знатан број неопредијељених“, рекао је Грбовић.

Он је казао да локална управа Никшића даје снажну подршку опредјељењу приступања НАТО савезу, и кроз низ активности које предузимају, у сарадњи са државним институцијама и НВО сектором, посебно Алфа Центром, заједнички радећи на обезбјеђивању што веће подршке и европским и НАТО интеграцијама.

Како је додао, организација РЕАЦТ-а значајан је допринос том процесу.

Директор Алфа Центра, Александар Дедовић, који је организатор кампа РЕАЦТ, подсјетио је да су 2008. године успјели да окупе само људе из пет регионалних земаља, а данас су им стигле 33 пријаве.

„РЕАЦТ је и постао је један од најважнијих кампова када је у питању НАТО интеграција, дипломатија, међународни односи, безбједност и сарадња. Сигуран сам да че сви учесници имати прилику да размијене знања и искуства, чиме ће на одређен начин допринијети нашем позиву за чланство у НАТО алијанси“, оцијенио је Дедовић.

(Мина) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер