четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Вујановић: Предлог Игора Лукшића не дискриминише српски језик у Црној Гори
Хроника

Филип Вујановић: Предлог Игора Лукшића не дискриминише српски језик у Црној Гори

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. август 2011.

ПОДГОРИЦА – Председник Црне Горе Филип Вујановић изјавио је да је предлог премијера Игора Лукшића да се наставни предмет зове црногорски/матерњи језик и књижевност најбоље решење спора око имена језика у образовном систему Црне Горе. Вујановић је казао да Лукшићев предлог представља највећу могућу меру компромиса, уз поштовање Устава Црне Горе и права свих грађана да језик назову како они то желе.

Лукшић је понудио опозицији да се наставни предмет зове црногорски/матерњи језик и књижевност, наводећи да је то највећи уступак који је влада могла направити.

„Исказујем пуно поштовање напорима Лукшића и лидерима опозиционих партија који учествују у разговорима, уз уверење да ће оно што је влада понудила бити права мера компромиса, која подразумева да су се испоштовали највећи захтеви правде и правичности”, казао је Вујановић новинарима у Колашину, где је присуствовао прослави Дана те општине.

Он сматра да је Лукшићевим предлогом испоштован захтев правде у погледу уважавања Устава који је одредио црногорски као службени језик.

„Испоштован је максимално и принцип правичности, јер је несумњиво да је највећа језичка заједница у Црној Гори - српска и да је дата могућност свима онима који хоће да похађају наставу на српском да кроз матерњи језик изучавају азбуку, граматику, правопис и речник српског језика”, навео је Вујановић.

Према његовим речима, предлогом Лукшића искључена је свака могућност дискриминације српског језика, као и ризик његове асимилације.

„Очекујем да ће се испоштовати оно што је добра понуда и да ћемо имати почетак школске године онако како то треба”, казао је Вујановић.

Црногорски председник верује да ће изборни закон бити усвојен, јер је његов текст усаглашен између власти и опозиције.

„Уверен сам да ће сви, са високом одговорношћу, подржати оно што су усагласили у парламенту. Од усвајања изборног закона зависи почетак приступних преговора Црне Горе (са ЕУ) и уверен сам да их нико неће угрозити”, казао је Вујановић.

Опозиција је најавила да ће, након вечерашњег састанка, понудити Лукшићу јединствени став о питању статуса српског језика у Црној Гори. Три опозиционе странке, како је најављено, неће одустати од захтева да српски језик буде равноправан са црногорским.

Социјалистичка народна партија, Нова српска демократија и Покрет за промене условили су подршку изборном закону изједначавањем српског и црногорског језика у образовном систему.

За усвајање изборног закона, то је први услов Брисела да Црна Гора добије датум преговора о пуноправном чланству у Европској унији, потребна је двотрећинска већина у парламенту.

Ванредна седница Скупштине о изменама Закона о општем образовању раније је заказана за 2. септембар.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер