четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Вујановић: Црна Гора и БиХ су затворили питање Суторине, питање времена када ће бити потписан споразум о разграничењу
Хроника

Филип Вујановић: Црна Гора и БиХ су затворили питање Суторине, питање времена када ће бити потписан споразум о разграничењу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јул 2015.

Црна Гора и Босна и Херцеговина затворили су питање Суторине и сада је само питање времена када ће бити потписан споразум о разграничењу две државе, поручио је црногорски председник Филип Вујановић.

Филип Вујановић, који је у Требињу имао неформални састанак са председавајућим Председништва БиХ Младеном Иванићем, додао је да у сарадњи Црне Горе и БиХ нема више отворених питања, преноси Танјуг.

"Дакле, затворили смо питање Суторине. Сада је само питање времена када ћемо потписати споразум и мислим да је наша сарадња у свим областима, сарадња отворених могућности коју заједнички треба да искористимо", рекао је Вујановић новинарима после састанка.

Према његовим речима, на састанку је констатовано да треба подржати оно што је започето у Берлинском процесу и оно што је договорено у Бриселском споразуму председника влада.

"Ту мапу заједничких пројеката региона апсолутно треба охрабрити и из Сарајева и из Подгорице и обезбедити да се пројекти које Европска унија подржава што пре реализују. То значи да у области путне инфраструктуре, Црна Гора и БиХ имају заједничке интересе", нагласио је Вујановић, додајући да исто важи и за област енергетске инфраструктуре.

"Иванић је говорио о пројекту хидроенергетске структуре која је заиста изванредан потенцијал и Црне Горе и БиХ, Републике Српске и Црне Горе, али и Србије и мислим да у тројном односу три Владе, Црне Горе, Србије и БиХ треба разговарати о хидроенергетским потенцијалима који би се максимално искористили", рекао је Вујановић.

У том смислу, како је објаснио, у Црној Гори постоји расположење да се уз један добар пројекат еколошког испитивања тог простора Бу–Бијела размотри у оквиру генералног односа хидроенергетских потенцијала.

"Тиме се ствара могућност да БиХ као велики потенцијали извозник струје, једнако и Србија, преко Црне Горе са својим потенцијалима реализује извоз према Итаљи. И сви заједно имамо могућност да искористимо своје потенцијале, посебно хидроенергетске у сваком свом садржају", рекао је Вујановић.

Додао је да је са Иванићем разговарао и о пројектима путне инфраструктуре.

"Врло је важан пут кроз Шћепан поље, који, као што знате, није ни безбедан и да би се морао унапредити и много зависи од овог пројекта коришћења хидроенергетских потенцијала", рекао је Вујановић.

Како је оценио Иванић, Црна Гора и БиХ, али и Србија, имале би користи од пројеката на Дрини, пренела је РТЦГ.

"Заиста очекујемо да се и у Црној Гори још једном размотри питање декларације којом је Бук–Бијела својевремено доведена у питање и то би требало разрешити из више разлога – због укупног потенцијала и због потребе да се коначно заврши и тај пут који би требало да иде према Плужинама", рекао је Вујановић.

Иванић је закључио да се тако, на неки начин, коначно и две земље повежу и на прави начин у духу истинских европских вредности.

Иванић против Додиковог предлога

БАЊАЛУКА - Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић изјавио је да је против тога да се представници Срба из Републике Српске повуку из рада Парламентарне скупштине БиХ и тако институције БиХ препусте Бошњацима.

Коментаришући позив председника РС Милорада Додика српским представницима да се повуку из рада парламента БиХ док се не реши случај злоупотребе парламента БиХ од посланика који су послали писмо Генералној скупштини УН, дајући „подршку” британској резолуцији о Сребреници, Иванић је рекао да су то институције свих народа и да он то не би чинио.

 „Мислим да су то институције свих народа и не бих се повлачио, али бих јасно упозорио на злоупотребу која се десила и мислим да ту, чак, има елемената кривичне одговорности”, додао је Иванић, преноси РТРС.

(РТС-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер