среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Шварм: Реконструкција Владе нема значај, сви министри су у служби једног човека и само од Вучићевог расположења зависи ко ће бити министар
Хроника

Филип Шварм: Реконструкција Владе нема значај, сви министри су у служби једног човека и само од Вучићевог расположења зависи ко ће бити министар

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. март 2018.

Неважан је значај реконструкције Владе, сви министри су у служби једног човека и од расположења председника Србије Александра Вучића зависи да ли ће неко бити министар, сматра новинар Филип Шварм за Н1.

Он каже да га није изненадио захтев за реконструкцијом Владе, јер, како каже, ми немамо политички живот и зато морамо да имамо симулацију.

"Када се заврши једна кампања иде друга, сад се нагађа да ли ће бти реконструкције, живимо симулацију стварног живота, неважан је значај реконструкције, сви министри су у служби једног човека, од расположења Вучића зависи да ли ће неко бити министар. Нисмо видели иницијативу која је потекла од неког министра, све иницијативе припадају једном човеку, то је председник".

Он каже да је ово друга реконструкција Владе, а да је и раније она кретала из медија и да се чекало месецима да Вучић одлучи. Он сматра да ће и сада Вучић "размишљати" и да ће рећи да је оставио да премијерка одлучи.

"Мислим да Ана Брнабић није премијерка која има ауторитет, она је неко кога је Вучић довео да буде први међу државним секретарима, ради оно што јој се каже с Андрићевог венца. Требало је најавити реконструкцију, она није донела ту одлуку, а када је Вучић ван земље треба подићи очекивање и она је сада незадовољна неким министрима. Ти министри су дуго у влади и политици, она је доведена да буде вршилац дужности у влади, тешко је претпоставити како она ради с тим људима који припадају најјачој партији, да она може да има ауторитет и да спроводи неку политику, то је илузорно и отужно је слушати кад она каже моја Влада. То је влада Вучића у којој он може да ради. питање је како је она могла да дође на тај положај, упоредите Вучића као премијера и њу. Нема ту стварне политике, више дворске сплетке, постоји и у СНС незадовољство Аном Брнабић, они су се трудили и доведена им је да буде премијер особа без политичког искуства".

Док је Вучић у Њујорку, медији желе да покажу да је он незаменљив и незаобилазан, као и да се министри свађају.

"Јесу то четири дана, али морамо бити свесни колика је његова присутност. За гласаче он мора стално да буде на телевизији, он као да је у свим изборима, и за месне заједнице. Како је замисливо да се било шта може одлучити без њега, ово одсуство четири дана подиже тензију. Ми сви знамо да се Ана Брнабић неће питати, ни министри, ни Скупштина, одлучиће један човек. Живимо у некој врсти необјављеног ванредног стања, Вучић је стално у кампањама – изборна, реконструкција Владе, дизање наталитета, немате редован капацитет управљања, доносе се ад хок одлуке да се подиже рејтинг".

На питање који су то министри "непослушни" и могли би зато да буду искључени из Владе, Шварм каже да Зорана Михајловић игра ту врсту улоге, односно показује да солира.

"Камо среће да имамо министре који имају мишљење, залажу се за своја решења, пристају на дебате, то би било пуно боље. Имамо у влади групу људи чија моћ зависи од приступа Вучићу. У тој групи људи има сплетки, сујета, покушавате неког да изгурате, у томе леже сукоби у влади, не због концепције. Када се бирају сукоби између министара то нису главна опредељења владе, то је нешто о чему се Вучић није изјаснио, бирају се рубна подручја. Када он заузме став видеће се ко му је ближи".

Шварм сматра да за грађане нема значења ко ће бити министар.

"Може да има значење за интересне групе унутар СНС, то може да значи приступ неким пословима. Ни Зорана није никад критиковала Вучића, министри су му одани, то што министри не могу да се сложе нема везе с тимским радом. Два министра иду из приватних разлога, могао би Синиша Мали да дође, Весић, не искључујем неко изненађење. Ко год буде био, служиће само да се заокупи пажња да се не говори о порблемима, да се не решавају афере, него имаћемо симулацију кризе коју ће решити Вучић", рекао је Шварм.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер