четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Шварм: Нема никакве кризе са избором Ане Брнабић - Вучић диже тензије да би био у центру пажње
Хроника

Филип Шварм: Нема никакве кризе са избором Ане Брнабић - Вучић диже тензије да би био у центру пажње

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. јун 2017.

 Нема никакве кризе у вези са избором Ане Брнабић за премијера, подизање тензије је Вучићева технологија власти - живимо у време необјављеног ванредног стања и телевизијских државних удара, сматра новинар Времена Филип Шварм.

 Шварм каже да смо на делу могли да видимо подизање тензије и додаје да је СНС партија у коју Вучић дође и каже да расписује изборе "и онда добије четири минута аплауза".

"Овим потезом Вучић је желео да покаже да он те размишља, те тражи, указује на своју важност и да се ништа не може одлучити мимо њега. Читава ова фрка је да би Вучић био у центру пажње и видимо да то и јесте", сматра Шварм.

Он каже да Александар Вучић и СНС воде перманентну кампању и да је "пребројавање гласова за Брнабић" само део тога.

"Не очекујем да ће Вулин, Кркобабић, Драшковић гласати против, па како су ушли у парламент. Коалиција зна да без Вучића не би била у Скупштини, ако се ради због избора то је припремање тла, о томе одлучује Вучић".

Невен Цветићанин из института друштвених наука сматра да је данашни састанак напредњака одржан како би се сви посланици окупили и да би им се рекло у време почетка дискусије о новој Влади буду ту. Како каже, Вучић је састанком "убио две муве" - указао поштовање својој странци и дисциплиновао партију.

"Тешко је претпоставати да неко може да гласа против. Имамо и дисциплиновање своје партије, као порука посланицима да буду ту за расправу, осим Палме, који је рекао да неће да гласа и мале су шансе да неко из СНС гласа против, јер у парламенту су људи који захваљују што их је неко ставио на листу, има ту и цењених људи, добар број дугује лидеру своје место, који је потурио леђа, не верујем да би се неко дрзнуо да каже да је против", каже Цветићанин.

На питање да ли је СНС подељен, Цветићанин наводи да претпоставља да и код напредњака постоје струје, али да те струје нису аутономне, у смислу негације мишљења лидера странке.

"У СНС, СПС, али и у странкама опозиције постоје групе које су интересне, могуће је да постоје струје, не верујем да су гласне и да могу да воде аутономну политику, различиту од оне коју води председник".

Шварм не верује да супротстављање Драгана Марковића Палме може коштати власти, јер је он у коалицији са СПС.

"Можда неће добити неког државног секретара, не верујем да је он релан фактор, мислим да то спада у спиновање. Можемо да кажемо да је обезбеђена већина, чудно би било да није, да није показало би се да је Вучић најгори политичар у историји, ја све ово видим као спин и кампању која траје и траје", рекао је Шварм.

О "подели премијерске позиције на политички и економски део", Шварм каже да је то будалаштина, јер је премијер најмоћнија политичка фигура.

"То је политичка функција, не може да буде неки рачуновођа, то је неко ко има много посла и одговорности, подела је немогућа. Порука је да нико није довољно способан да наследи претходног премијера".

"Ја мислим другачије, разлози су практични и тичу се технологије власти, влада ће имати два копремијера. Урађено је политички вешто, тешко је претпоставити да нема већине у парламенту, урађено је да би председник републике задржао моћ, да би њему полагали рачуне и да би балансирао између та два дела. Брнабић ће се бавити управом на вишем нивоу, административним системом, Вучић у својим рукама има спољну политику, део ће делегирати Дачићу, равнотежа технократског и политичког дела", каже Цветићанин.

Што се тиче спајања избора у београду са парламентарним, Шварм каже да и та одлука зависи од Вучића и његове процене. Сматра да му се исплати спајање јер ће тако бити већа излазност и моћи ће да води активнију политику.

Цветићанин додаје да је рано за процене о спајању избора и каже да то зависи од неколико фактора.

"Пред институцијама председника републике и председника владе је узимање узди, контроле над џравом, то је нови тим који треба да се ухода, одлука о парламентарним изборима зависи од тога како ће тај тим функционисати, зависи и од спољашњих политичких вектора који су на делу, од односа са великим силама".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер