петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Коснет: Важно да и Србија и Косово изађу са креативним решењима, али та формулација не значи размену територија
Хроника

Филип Коснет: Важно да и Србија и Косово изађу са креативним решењима, али та формулација не значи размену територија

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. август 2018.

 ВАШИНГТОН - Кандидат за новог амбасадора САД у Приштини, Филип Коснет, каже да је "важно да и Србија и Косово изађу са креативним решењима, али да та формулација не значи размену територија".

"Мислимо да је важно да обе владе иду напред са креативним решењима за дугорочне тензије између Косова и Србије", изјавио је Коснет пред Одбором за спољне послове Сената, где траје процес потврђивања његове номинације за амбасадора.

Коснет сматра да је, како преноси Глас Америке, важно да обе земље могу да разговарају о новим идејама, али, како наглашава, "то није шифра за размену територија, нити било шта слично".

"Желимо да видимо да ли владе могу да изнесу и нове идеје у дијалогу. Наш стратешки циљ је стабилност у региону и да се постигне дугорочно решење које ће Србију и Косово приближити Западу", поручио је Коснет.

Навео је и да се позиција САД према Косову није променила, након што га је копредседавајући Одбора, демократски сенатор Крис Марфи, упитао да ли има сазнања о промени позиције САД, уз констатацију да је промену позиције и евентуално прихватање идеје о размени територија наговестио српски шеф дипломатије Ивица Дачић, пошто се недавно у Вашингтону срео са саветником и зетом Доналда Трампа, Џаредом Кушнером.

Коснет је рекао, преноси Глас Америке, да је први пут чуо за састанак Ивице Дачића и Џареда Кушнера и да о том сусрету не зна ништа.

Истакао је да приоритет за САД остаје јачање дијалога Косова и Србије и њихово приближавање Западу, као и да КФОР остаје кључан за стабилност и безбедност.

Коснет каже да подржава транзицију безбедносних снага Косова у војску под окриљем НАТО, са ограниченим одбрамбеним могућностима, и да Косово треба да настави да тражи подршку Срба за успешну трансформацију безбедносних снага.

Један од приоритета је, напомиње, и јачање владавине права, и фокус на побољшање транспарентности и сузбијање корупције.

Истакао је и да ће радити на томе да Влада подржи рад Специјалног суда за ратне злочине на Косову.

Номиновани за америчког амбасадора у Приштини рекао је и да ће за њега приоритети бити борба против тероризма, јачање људских права и интеграција мањина.

Филип Коснет је био отправник послова у амбасади САД у Анкари. Током дипломатске каријере радио је у Европи, Азији и Блиском истоку и на вишим лидерским позицијама у Стејт департменту.

Био је заменик шефа Мисије у Узбекистану и Исланду, као и на политичким, политичко-војним и економско-трговинским позицијама у Авганистану, Ираку, Косову, Холандији и Јапану.

Коснет говори турски, руски, холандски и јапански језик.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер