уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фидел Кастро позвао САД да не нападају Иран
Хроника

Фидел Кастро позвао САД да не нападају Иран

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. јул 2010.

Вођа кубанске револуције, Фидел Кастро, појавио се уживо на телевизији први пут од 2006. године када се повукао из јавности због лошег здравственог стања.

Током интервјуа, 83-трогодишњи Кастро је изгледао витално а говорио опширно о међународним односима - укључујући питања односа према Северној Кореји и Ирану.

Обучен неформално, повремено је изгледао слаб, а у разговору је критиковао и велике војне издатке САД и упозорио је Вашингтон да не напада Иран који, како је рекао Фидел Кастро, "за разлику од Ирака, није лако војно положити на леђа".

"Својевремено, Ирак није имао значајније наоружање. Био је подељен на Курде, шиите и суните. У Ирану нема никаквих сличних подела. Зато би у Ирану, САД наишле на тврд отпор. Американци ће сигурно наићи тамо на отпор. То нису имали у Ираку", рекао је Фидел Кастро током интервјуа датог у гостовању уживо на кубанској телевизији.

BBC-јев дописник у Хавани каже да је могуће да је циљ овог Кастровог појављивања у јавности да упути сигнал да је још увек укључен у рад владе и да је свестан онога што се догађа скорије у међународним односима.

Први ТВ наступ од 2007.

Он додаје да се Фидел Кастро није обратио нацији путем телевизије још од 2007. године и да је због тога важно што је интервју са њим емитован и то само неколико дана после одлуке о ослоба]ању дисидената.

"Сумњам ме]утим, да ћемо икада чути Кастра да каже било шта о проблему политичких затвореника. Ипак, чињеница је да се сликао у јавности, да су објављене његове фотографије и да је говорио за телевизију. Тиме се шаље порука да је Кастро свестан актулених збивања, да их пажљиво прати и да је и даље део система у оквиру којег се доносе државне одлуке. Могуће је да је Кастрово појављивање на телевизији у вези са одлуком његовог брата Раула да ослободи 52 политичка завореника и начин да поручи народу како је са тим упознат и да је вероватно, и сам имао утицај на доношење једне такве одлуке", јавио је Мајкл Вос из Хаване.

"Забринут, слаб и луцидан"

Кастро је у интервјуу емитованом у понедељак увече, каже за BBC историчар Хаиме Суклики са Универзитета у Мајамију - био у "апокалиптичном" расположењу и забринут да ће на Блиском истоку доћи до нуклеарног рата.

Изгледао је слаб и изморен, али луцидан када је говорио о међународној политици, додаје Суклики.

"Мој утисак је да је Фидел Кастро хтео да покаже да је и даље у контроли и да је још увек жив и да и даље може да утиче на догађаје на светској политичкохј сцени. Он не пристаје да лежи у болници, већ хоће да је у средишту пажње", сматра Хаими Суклики.

Раулова или Фиделова одлука?

Кастро је, подсећа историчар Хаиме Суклики, и даље председник Кубанске комунистичке партије и откако се повукао због болести, редовно пише коментаре за један дневни лист.

BBC-ијев саговорник каже да он не види везу између Кастровог изненадног појављивања и одлуке да се ослободе неки дисиденти из затвора у Хавани.

"Мислим да је ослобађање затвореника интересантан потез који је извео Раул Кастро, вероватно са Фиделовим одобрењем. Циљ је да се Американцима понуди маслинова гранчица с обзиром на расправу у америчком Конгресу о ембаргу према Куби и забрани путовања. Раул се нада да ће Американци заузврат њему понудити још већу маслинову грану, али ја не верујем да ће се то десити", рекао је историчар из Мајамија Хаими Суклики говорећи о првом појављивању кубанског лидера на телевизији први пут после три године одсуства из јавности.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер