петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Феђа Димовић: Самит НАТО: за чије бабе здравље
Хроника

Феђа Димовић: Самит НАТО: за чије бабе здравље

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. фебруар 2011.

Можда је ,,дивљи” и ,,некооперативни” балкански народ коначно припитомљен

Морам да кажем да сам као грађанин Србије веома изнервиран због најаве да ће на лето у Београду бити организован самит НАТО-а. Моје једино питање, упућено свима нама је: „За чије бабе здравље?” Откуд толика потреба власти да до те мере увреде и понизе овај народ, који још увек има свеже сећање на „милосрдно” бомбардовање? Да ли је константно смањивање страних трупа на КиМ и предаја власти Албанцима, гашење Би-Би-Си програма на српском и сада најава самита НАТО-а у престоници, добар показатељ да је операција брисања Србије ушла у завршну фазу? Можда је ,,дивљи” и ,,некооперативни” балкански народ коначно припитомљен и више неће бити клип у точковима незадрживог напретка?

Питам се да ли нас је све баш толико захватило евроатлантско једноумље, или смо само сувише пасивни да се томе одупремо, или се то власт у Србији додворава својим менторима? Вероватно има свега помало, али ми се чини да ово треће доминира. И поред све апатије и малодушности, народ сигурно има шта да каже о питању уласка Србије у НАТО, а то његово мишљење свакако није у складу са циљевима атлантиста. Отворено агитовање за улазак у НАТО још увек односи гласове на изборима који су све ближе, па нас зато власт уводи у НАТО на мала врата. Тако би избегли да испровоцирају незадовољство народа и обавезу да се због овог суштинског питања спроведе референдум. НАТО обланда је лако уочљива, иако нам стално говоре да још увек није на менију. Фотографијe министра Шутановца, који је на америчком носачу авиона „Ентерпрајз” позирао у стилу Тома Круза у „Топ гану”, потврђују изреку да слика говори више од хиљаду речи. Наши политичари су више него фасцинирани силом и жељни су да дају свој допринос у њеној примени.

Видећемо ко ће све од тзв. јавних људи имати храбрости да дигне глас против организације самита НАТО-а и тиме угрози своју позицију у друштву. Од опозиционих политичких странака не може се много очекивати, будући да се поново рођени напредњаци залажу за интеграције (званично, само за европске), ЛДП здушно пропагира улазак у НАТО, а СРС и ДСС, које су (за)сада једине против учлањења, више немају велики политички утицај. Да не заборавимо да је Србија приступила Партнерству за мир 14. децембра 2006, управо за време Коштуничине владе, што је био и први степеник на уласку у северноатлантску алијансу. Међутим, велика снага лежи у самом народу који је већином против НАТО политике интервенција, отимања туђих ресурса и завођења демократије „огњем и мачем”. Зато ће империја, уз помоћ својих сателита и промотора, на све начине настојати да заобиђе народну вољу.

Улазак у НАТО није само питање безбедности и економије. То је, пре свега, цивилизацијско питање. Промотори атлантизма упорно покушавају да дебату о чланству пребаце на терен страних инвестиција, како би убедили грађане да је ,,НАТО једнако већи стандард”. И ова теорија је нетачна, имајући у виду огромне трошкове који настају услед стандардизације војске, набавке новог наоружања, ,,мировних” мисија итд. Много важније питање је да ли српски народ жели да подржи политику бомбардовања Вијетнама и Камбоџе, инвазије на Ирак и Авганистан… – исту ону која је ’99. разорила пола Србије и побила неколико хиљада њених грађана. Ако НАТО значи само новац, да ли то значи да смо због новца спремни и да продамо душу ђаволу? О безбедности не вреди ни расправљати, јер је вековима уназад, у Србији она била угрожена једино од земаља које су сада чланице НАТО-а, а потом и од целог пакта. Не сећам се да смо икада ратовали са Ираном, Авганистаном или Северном Корејом, али не значи да са њима нећемо ако приступимо савезу. Зато поштовани атлантисти, отворите карте и распишите референдум, па ћете видети колико нас заиста подржава то што радите иза наших леђа. Колико нас вређа то што планирате да гостите оне који су Србију гостили осиромашеним уранијумом и што у наше име подржавате бројне злочине. Имајте смелости да нам отворено признате да ли је Србија вазална држава којој се чланство у НАТО намеће, па онда сачекајте да видите каква ће бити наша реакција.

(Политика) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер