среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић са Могеринијевом: Имамо другачије виђење по питању Косова од онога што говори Приштина, као и многе чланице ЕУ; Могерини: Нова фаза дијалога усмерена ка постизању циља - правно обавезујућег споразума Београда и Приштине
Хроника

Вучић са Могеринијевом: Имамо другачије виђење по питању Косова од онога што говори Приштина, као и многе чланице ЕУ; Могерини: Нова фаза дијалога усмерена ка постизању циља - правно обавезујућег споразума Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. април 2018.

Београд -- Председник Србије Александар Вучић разговарао је у Београду са високом представницом ЕУ за спољну политику и безбедност Федериком Могерини. Косово и Метохија је најважније питање због којег сам веома забринут, али сам уверен да, уз подршку Федерике Могерини, све тешкоће, опасности и препреке које се налазе на нашем путу можемо да избегнемо, поручио је председник Александар Вучић након састанка са високом представницом ЕУ.

Могеринијева истиче да преговори о чланству Србије у ЕУ напредују добро, те да је крајње време да постигнути споразуми између Београда и Приштине буду примењени.

Он је након састанка на заједничкој конференцији за новинаре рекао да је са Могеринијевом разговарао о поглављима, како о оним у којима је Србија постигла напредак, тако и о онима за које Европска комисија наводи да није постигнут напредак.

Како каже, нису се у свему сагласили.

Вучић је истакао да је на једносатном састанку са Могеринијевом анализиран Извештај ЕК о напретку Србије који је, каже, својим претежним делом позитиван и у којем је препозната посвећеност Србије приступним преговорима и чланству у ЕУ.

"Посебно сам задовољан због напора које смо предузимали у економској сфери и због успеха који смо постигли у тој сфери. Не морам да наглашавам колики је значај ЕУ и земаља чланица за нашу земљу јер 68 одсто робе иде у ЕУ, плус земље региона, то је скоро 90 одсто. То је најважнији животни и рационални део којим обезбеђујемо будућност деци и народу", истакао је Вучић.

Такође, додаје председник, тема разговора била су и поглавља у којима је постигнут мањи напредак, али и делови у којима, према мишљењу Комисије, не постоји напредак.

"Спремни смо да се посветимо унапређењу које се односи на владавину права и да саслушамо и спроведемо препоруке ЕК о томе. Сматрамо да тиме радимо добар и значајан посао за нашу земљу, правећи бољи правни амбијент, правну сигурност, што је добро за привлачење инвеститора", истакао је Вучић.

“Посебно смо се посветили делу који се односи на владавину права. Говорили смо о спровођењу препорука Комисије. Сматрамо да радимо добар посао и значајан за нашу земљу, за правну сигурност“, рекао је Вучић.

Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са Могеринијевом рекао да су на састанку, осим Извештаја ЕК о напретку Србије, разговарали и о КиМ.

“Када дођете до питања Косова, онда ми у Србији имамо много тога да кажемо што је другачије виђење од онога што говоре многе земље чланице ЕУ, као и Приштина. Захвалан сам Могеринијевој на њеном посвећеном раду и што смо могли бар да покушамо да решимо проблеме у односима са Приштином", нагласио је председник на конференцији одржаној у згради Председништва. Људи умеју да цене рад оних који се боре за једнаке стандарде који би се примењивали према Србији и другима, због тога је Могерини веома поштована у Србији“, рекао је он.

Додао је да ову прилику, као и самит у Софији, Србији служи као додатни подстрех за напредак ка ЕУ, економски напредак...

Могерини: Имамо нову фазу усмерену ка постизању циља, а то су правно обавезујући споразуми Београда и Приштине

Висока представница ЕУ истакла је да је са Вучићем разговарала и о дијалогу Београда и Приштине.

 "Имамо нову фазу усмерену ка постизању циља, а то су правно обавезујући споразуми", навела је Могеринијева истичући да су преговори усмерени и ка примени већ постигнутих договора, укључујући ЗСО, али и споразум о енергетици.

Крајње је време да постигнути споразуми буду примењени, поручује висока представница ЕУ и напомиње да је то кредибилна основа за даљи рад у новој фази дијалога.

Када је реч о предстојећем самиту у Софији, рекла је да се нада да ће састанак, који долази знатно после Солуна, дати нови подстрек дубљој сарадњи у региону и да ће бити одато признање за заједнички рад на путу ка ЕУ и учвршћивању реформи.

Могерини: Бриселски споразуми морају у потпуности да се испуне, и ЗСО и сви други елементи споразума

Бриселски споразуми морају у потпуности да се испуне, и ЗСО и сви други елементи споразума, рекла је Могеринијева, а њен домаћин Вучић узвратио да је ЗСО једина неиспуњена обавеза из Бриселског споразума.

"Морамо да радимо тако да кад нешто почнемо то и завршимо, а ту спада и оснивање ЗСО, али уверена сам да тако треба да спроведемо и све друге елементе Бриселског споразума, односно требало је и раније да се десе. Поздрављам почетак израде статута ЗСО који, истина, касни извесно време, али пратићу и додатно ћу радити како бисмо обезбедили даље кораке", рекла је Могеринијева.

Она је тако одговорила на питање шта тачно ЕУ подразумева под потпуном применом Бриселских споразума.

Вучић: Једино што није испуњено је формирање ЗСО - а то је обавеза Приштине 

Председник Вучић је реаговао, иако је питање било упућено Могеринијевој, како би још једном указао да није сагласан са таквим балансираним приступом и позивањем обе стране на испуњење обавеза, јер, како је истакао, једино што није испуњено је формирање ЗСО, а то је обавеза Приштине.

"Остајем при ономе што сам више пута рекао, а то сам рекао и Федерики Могерини, да не мислите да сам нем кад дођу високи званичници ЕУ – сигуран сам да Албанци никада неће испунити обавезе из Бриселског споразума и никада им то није била намера", рекао је Вучић.

Подвукао је да нема "још неких обавеза, поред Заједнице српских општина, које нису испуњене".

"То је једина", нагласио је председник Србије.

Вучић је указао да споразум о енергетици није договорен Бриселским споразумом, већ је речено да ће се о њему разговарати, а све остало што је било – Београд је испунио.

"Учешће на локалним изборима, чак и на парламентарним, стварање регионалне полиције, уклањање цивилне заштите, правосудни систем... све што је требало, а било је теже од ЗСО, спроведено је у дело од прве до последње тачке споразума", рекао је Вучић.

Поновио је да се на ЗСО односи шест од 15 тачака споразума, односно 40 одсто, а да то није ни дирнуто.

"Данас је тачно пет година откако је потписан Споразум, а ми смо увек спремни за разговоре", рекао је Вучић.

 Могерини: Бриселски дијалог не значи само позивање две стране да размене ставове, гарантујем да ће наш тим наставити да вредно ради на реализацији Бриселског споразума до завршетка тог процеса како и очекујемо

Могеринијева је иначе још рекла да дијалог који модерира у Бриселу не значи само позивање две стране да размене ставове и покушају да се договоре.

"То видим пре свега као један технички компликован подухват који захтева да читав тим свакодневно ради у Бриселу. Гарантујем да ће наш тим наставити да вредно ради на реализацији Бриселског споразума и уверена сам да може да дође до завршетка тог процеса онако како и очекујемо", закључила је Могеринијева.

Обраћајући се медијима после разговора са председником Србије, другог за последње две недеље, како је сама истакла, Могеринијева је рекла да да преговори о чланству Србије у ЕУ напредују добро, додајући да је отворено 12 од 35 поглавља.

Федерика Могерини је, наглашавајући значај који ЕУ има за Србију, навела да је Унија највећи трговински партнер, а да скоро 80 одсто страних директних инвестиција долази из земаља ЕУ.

Само претходне године, наводи, у Србији је било 1,5 милијарди евра страних директних инвестиција из ЕУ.

Могеринијева сматра да су ти подаци кичма и основа пута Србије ка ЕУ и начин на који Унија и Србија корачају руку под руку у корист грађана.

Говорила је и о снажној подршци из буџета ЕУ у износу од четири милијарде евра за наредни период.

Указујући на обим и релевантност сарадње, Могеринијева је рекла да је то само почетак и мали елемент на путу Србије ка ЕУ, јер "смо управо о томе данас говорили".

Поручује да су добри изгледи да се нова поглавља отворе током бугарског председавања Унији.

Међутим, додаје, у документу се наводе и области у којима је потребан додатни рад.

"Знам да су председник и Влада свесни тога где треба уложити додатни труд, и у којим областима", рекла је она.

Импресионирана је, каже, решеношћу, енергијом и посвећеношћу Србије, али и земаља региона да се иде даље са реформама и ка чланству у ЕУ.

Подсетила је да је током представљања Извештаја у Стразбуру јасно речено да преговори са Србијом напредују добро.

"Поштовани председниче, препознали смо решеност ваше земље, под вашим вођством и уз рад владе коју сте водили, и све што сте до сада учинили на путу ка чланству", рекла је Могеринијева.

Напоменула је да порука о перспективи чланства у ЕУ коју доноси није само билатерална, већ је регионалног карактера.

Та порука је веродостојна, посебно за Србију и Црну Гору, истакла је Могеринијева.

Наводећи да ЕК међу многима слови за строгу и као неко ко не даје поклоне, Могеринијева је рекла да је убеђена да је процес проширења на Западни Балкан "поклон који сами себи треба да дамо у ЕУ".

Могерини о Шешељу: Била сам у Скупштини, имала сам слична искуства

Београд -- Шефица европске дипломатије Федерика Могерини изјавила је да осуђује сваки акт и чин који су против институције као што је Народна скупштине.

Могеринијева је то изјавила на конференцији за медије са председником Вучићем, а на питање како коментарише поступак лидера СРС Војислава Шешеља.

“Прошле године сам посетила српски парламент… Имала сам слична искуства. То је мој цео коментар”, навела је Могеринијева.

Могеринијева ту мисли на њену посету Скупштини Србије почетком марта 2017. године, када се на посебној седници обратила посланицима и јавности, док су посланици Српске радикалне странке све време викали "Уа" и "Србија, Русија, не треба нам Унија".

Како каже, осуђује сваки акт и чин против демократске институције као што је Народна Скупштина, као и да су то “епизоде које Србији не служе на добро”.

Висока представница ЕУ за спољне послове и безбедност је такође истакла да се дијалог и сарадња у региону морају одржати, што је, како каже, “суштина пројекта ЕУ”.

Српска радикална странка саопштила је у среду да је Шешељ у Скупштини Србије псовао хрватску делегацију и газио хрватску заставу. 

Почео састанак Вучића и Федерике Могерини

У Председништву је у току састанак председника Србије Александра Вучића и високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини.

Пре састанка са Вучићем, Федерика Могерини се састала са премијерком Аном Брнабић, као и са представницима цивилног сектора, међу којима су и представници Европског покрета, Јукома, Центра за истраживање, транспарентност и одговорност (ЦРТА) и други.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је, уочи састанка,да ће разговор са Могерини бити интересантан и да ће једна од главних тема бити Косово.

"Људи у Србији то треба да знају, ми разговарамо о односима Београда и Приштине, све остало је 10 одсто наших разговора и тај однос представља највећу препреку на нашем европском путу", рекао је Вучић. Он је казао да на састанку очекује охрабрење Могеринијеве о европском путу Србије.

Ана Брнабић: Србији предстоји много рада у домену владавине права и слободе медија

Београд -- Премијерка Ана Брнабић изјавила је на састанку са Федериком Могерини да Србији предстоји много рада у домену владавине права и слободе медија.

У саопштењу Владе Србије наводи се да је Брнабић поздравила то што је ЕК препознала напоре Србије на спровођењу политичких и економских реформи и посвећености регионалној сарадњи.

Брнабић је навела да ће Србија приступити даљим реформама у складу са оценама и препорукама представљеним у Извештају ЕК.

Могерини и Брнабић навеле су да су очување мира и стабилности у региону од пресудног значаја и истакле важност наставка дијалога Београда и Приштине.

Могерини је рекла да је за Србију и регион важно то што Бугарска председава Савету ЕУ, јер та чланица "разуме актуелну ситуацију и прилике у региону Западног Балкана" и додала да је посвећеност политичкој и економској сарадњи земаља региона кључна за бржи напредак у процесу приступања ЕУ.

Она је рекла да је неопходно подићи свест грађана Србије и региона о значају прикључења ЕУ, "којим ће се обезбедити мир и стабилност региона и подићи животни стандард свих грађана на овим просторима".

Висока представница ЕУ стигла је у зграду Делегације ЕУ у Београду, где ће одржати састанак са представницима организација цивилног сектора. Међу њима су представници Европског покрета, ЈУКОМ-а, Црте и други.

После тога, Могеринијева ће се, како је најављено, састати са премијерком Аном Брнабић. Потом се састаје са својим главним саговорником, председником Србије Александром Вучићем и након састанка, Могеринијева и Вучић ће се обратити медијима.

Портапролка Европске комисије Маја Коцијанчић најавила је за Тањуг да ће Федерика Могерини пре свега у Београду поновити став да треба наставити рад на нормализацији односа између Београда и Приштине у оквиру дијалога коме она посредује.

Председник Вучић је уочи њеног доласка рекао да од разговора с Могеринијевом очекује речи охрабрења, али је такође фокусиран пре свега на дијалог Београда и Приштине.

О Извештају о Србији председник је навео да је Европска комисија проценика да Србија напредује на европском путу, али и да ми радимо на томе због себе, да бисмо имали бољи правни поредак, бољу економију, уређенију земљу.

(Н1, Б92,Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер