уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фатмир Сејдију: Неће бити преговора о статусу Косова
Хроника

Фатмир Сејдију: Неће бити преговора о статусу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. септембар 2010.

Косовски председник Фатмир Сејдију изјавио је данас да резолуција усвојена у Генералној скупштини УН "дефинитивно појашњава" да неће бити преговора о статусу Косова, нити посебног статуса за север Косова.

Сејдију је, по повратку из Њујорка, на приштинском аеродрому рекао да са Србијом може да се разговара о практичним питањима као што су судбина несталих и друга.

Он је истакао да ће усвајање резолуције у УН убрзати динамику признавања Косова.

Косовски председник је рекао да је у Њујорку имао низ сусрета са амбасадорима земаља чланица УН које још нису признале независност Косова и да је од њих затражио да признају Косово.

Приштински медији: Специјални статус за север Косова отворена опција?

Специјални статус севера Косова могао би да буде једна од последица компромиса између Европске Уније и Србије, оцењују данас приштински медији.

Потпредседник Демократског савеза Дарданије, Насер Ругова, је казао да веома динамична активност српске дипломатије и летаргија и потпуна агонија Владе Косова узнемиравају када је у питању север Косова.

Коха диторе наводи да се за проналажење решења за северни део Косова изван Ахтисаријевог плана, прихватљивог за Приштину, већ неко време дискутује у дипломатским круговима. Ново решење могло би укључити већу финансијску аутономију севера, признавање четири општине као посебне јединице са више овлашћења.

Модел Јужног Тирола који се спомиње као одговарајућа опција за примену на сецеру Косова није прихватљив за опозицију на Косову.

Известилац за Косово у Европском парламенту Улрике Луначек, коју цитира Радио Дукађини, сматра да би то могла да буде опција.

"Специјални статус (за север), као једна врсте аутономије, онако као што имају многи региони у многим европским земљама, могла би бити једна могућност о којој треба дискутовати. Ја долазим из Аустрије и веома ми је позната ситуација Јужног Тирола. Ово је алтернатива о којој се може разговарати". Луначек је прецизирала да то не значи промену статуса, нити територијалне претензије као резултат будућег дијалога Београда и Приштине.

Председник Скупштине Косова, Јакуп Краснићи, није желео да коментарише ову изјаву.

"Нисмо дужни да одговарамо на сва мишљења која долазе споља и ван наших институција", рекао је Краснићи и додао да боље понуде за Србе нема него што има Косово својим Уставом и Ахтисаријевим планом.

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер