уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фатмир Љимај пуштен убрзо после хапшења
Хроника

Фатмир Љимај пуштен убрзо после хапшења

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. март 2011.

 

Еулекс полиција накратко ухапсила, али одмах пустила Фатмира Љимаја, "команданта Челикуа", због злочинa у селу Клечка током сукоба на Косову. У истој акцији Еулекс ухапсио још осам бивших припадника ОВК.

Полиција Еулекса ухапсила је вечерас једног од најважнијих команданата ОВК, Фатмира Љимаја, познатог и под ратним надимком "командант Челику", оптуженог да је на Косову починио ратне злочине.

Љимај, који је и високи званичник Демократске партије Косова Хашима Тачија, није пружао отпор приликом хапшења у својој кућу у селу Чаглавица поред Приштине.

Одмах после саслушања код истражног судије, Љимај је пуштен кући, али је његов адвокат Том Гаши рекао да ће поступак против његовог клијента почети наредних дана.

О томе да ли ће почетак евентуалног суђења Љимај дочекати кући или у затвору у четвртак ће одлучити судија.

Како су за Интернет портал Радио-телевизије Србије рекли извори у Приштини, Љимај је оптужен да је 1998. године наредио ликвидацију двојице заробљених српских полицајаца, који су убијени хицима у главу.

Осим ова два убиства, Љимај је оптужен и да је мучио једног заробљеника, који је касније такође, убијен. Сва три случаја догодила су се у сели Клечка недалеко од Малишева, где се налазио штаб Љимајеве јединице.

Тела ове тројице Срба су пронађена и идентификована.

Одмах после хапшења, један од некадашњих команданата аалбанских герилаца пребачен је у суд, где га је саслушао истражни судија и упознао га са оптужницом.

"И раније сам рекао, да имам још милион живота не бих ништа променио", рекао је Љимај пред улазак у зграду суда, наглашавајући да је током рата "сву интелектуалну и професионалну снагу усмерио на изградњу Косова".

"Поносам сам због тога", рекао је некадашњи "Командант Челику".

Хашки трибунал је због недостатка доказа 2005. године ослободио Љимаја оптужби везаних за убиства и мучења у логору Лапушник. По повратку у Приштину дочекале су га десетине хиљада људи, јер је Љимај један од најпопуларнијих политичара на Косову.

Еулекс полиција ухапсила je, током дана, још осам бивших припадника ОВК, укључујући и команданта полиције у Призрену Неџмија Краснићија.

Поред Краснићија, према писањима приштинских медија ухапшени су и Рефки Мазреку, познат под надимком "Ван Дам", Насер Краснићи, Бехљуљ Љимај, Насер Шаља, Сабит Шаља, Шабан Шаља, Бесим Шурдај и Осман Хоџа.

Како је агенцији Танјуг потврдила портпаролка Еулекса Ирина Гудељевић, поред хапшења је извршено и неколико претреса. Гудељевићева није изнела детаље овог хапшења, али је рекла да је налог издао Еулекосов претпретресни судија Окружног суда у Приштини.

Истрага је под надзором тужиоца из канцеларије Специјалног тужилаштва Косова (СТРК). Ухапшени су припадници бивше Ослободилачке војске Косова који су деловали у региону Призрена и Малишева.

Главно упориште ОВК 

Малишево је познато као главно упориште некадашње ОВК, а у којем је само у јулу 1998. отето више од 100 неалбанаца.

Од 11. до 22. јула 1998. године на подручју општине Ораховац је киднаповано и одведено у логоре више од 100 Срба и Рома, претежно цивила, а током оружаних напада убијено је седам особа.

Ослобођено је 60 особа, углавном, жена, старих особа, радника Дома здравља, монаха из манастира, али и убијено 36 особа чија су тела идентификована. Четири особе још се воде као нестале.

Године 2005. године, откривене су масовне гробнице Малишево и Волујак. Ораховац је од Малишева удаљен 15 километара, а јама Волујак десетак километара, али са друге стране брда. У непосредном окружењу је и Клечка, јама у којој су још 1998. године пронађени побијени Срби.

Под командом Рамуша Харадинаја

Читаво то подручје је била зона одговорности тадашњег команданта ОВК Рамуша Харадинаја, чији је центар био у Јабланици, док је командант ОВК за Клечку у то време био Фатмир Љимај.

Према ранијим наводима извора из српског правосуђа, детаље о злочинима на овом подручју на саслушању су открили браћа Беким и Љуан Мазреку, бивши припадници ОВК.

Они су, још августа 1998. године, на саслушању пред истражним судијом детаљно испричали све о злочинима над цивилним становништвом у Клечки, где је командант штаба ОВК био Љимај, као и шта се дешавало у Малишеву.

Они тврде да су извршавали наређења команданта Љимаја. Љуан Мазреку је поменуо да је у то време чувао стражу у затвору Лапушник чији је командант, такође, био Љимај.

Браћа Мазреку до детаља су испричали све о српским цивилима отетим из Ораховца, међу којима су били жене, деца и мушкарци.

Сви су затим пребачени у Малишево, а одатле у село Клечка, где се налазио штаб ОВК чији је командант био Љимај, по чијем наређењу су цивили злостављани, а затим и убијени. Браћа Мазреку су посведочили да је десеторо цивила стрељано, а три жене силоване.

Браћа су 2002. године, са осталим затвореницима Албанцима, пребачени на Косово и Метохију и од тада су недоступни српским правосудним органима.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер