четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фактор плус: СНС подржава 51, а Вучића 56 одсто грађана, Срби све мање заинтресовани за ЕУ
Хроника

Фактор плус: СНС подржава 51, а Вучића 56 одсто грађана, Срби све мање заинтресовани за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. август 2015.

Да се у недељу одржавају избори, за Српску напредну странку (СНС) би гласало 51 одсто бирача, за Социјалистичку партију Србије (СПС) девет, Демократску странку (ДС) седам и Српску радикалну странку (СРС) 5,8 одсто бирача, показује политички барометар за август агенције "Фактор плус".

Политички рејтинг осталих странака током августа, судећи по испитаницима "Фактор плуса", изгледа овако:ПУПС Милана Кркобабића 3,1 одсто, СДС Бориса Тадића 3,1, СДПС Расима Љајића 3, Двери 2,9, ДСС 2,8,  СНП Ненада Поповића 1,3, 

ЛДП Чедомира Јовановића 1,2, покрет Доста је било САше Радуловића 1 и ЈС Драгана Марковића Палме  0,6 одсто.

На питање "Да ли одобравате оно што ради и говори?", испитаници су са "да" одговорили

највише у случају премијера Александра Вучића 56, затим следе председник Томислав Николић 32, потпредседници Владе Ивица Дачић и Зорана МИхајловић 30 и функционер СПС-а Бранко Ружић са 17 одсто.

Међу негативним одговорима, највише гласова добио је лидер ДС-а Бојан Пајтић 63, министар енергетике Александар Антић 60, лидер СРС-а Војислав Шешељ 57, лидер СДС-а Борис Тадић 52 и председник Томислав Николић 46.

Међу испитаницима 36 одсто сматра да треба истовремено одржати републичке, покрајинске и локалне изборе, док је против 32 одсто.

Да Србија треба да буде чланица ЕУ верује 42 одсто, док је 36 одсто против.

Да ће се поштовати споразум између Србије и косовских Албанаца верује 36, не верује 18 одсто, до 46 одсто нема став.

Чак 70 одсто испитаних сматра да су мигранти људи у невољи, којима треба им помоћи, док их 16 одсто види као нову невољу за државу.

Б. Јеловац

(Блиц)

Све мање Срба жели у ЕУ

За улазак Србије у ЕУ изјаснило се 42 одсто грађана, док је 36 одсто било против, показало је најновије истраживање које је данас објавила агенција „Фактор плус“.

Политички аналитичар Дејан Вук Станковић је на конференцији за новинаре рекао да је проценат подршке евроинтеграцијама сада доста мањи него, на пример, пре 10 година када је две трећине грађана сматрало да Србија треба да постане чланица ЕУ. Данас та подршка износи испод 50 одсто.

„На знам“ или „Немам став“ је у најновијем истраживању заокружило 22 одсто испитаника.

„На овакве резултате је утицала општа перцепција ЕУ као кризног подручја, с обзиром на кризу еврозоне“, рекао је Вук Станковић.

Он је напоменуо да се Србија уклапа у тренд који су имале друге чланице ЕУ — приближавањем Бриселу топи се евроентузијазам.

 

Вук Станковић је казао да су сада у фокусу криза у Грчкој и социјално-економска превирања унутар Европе, као и да се кризи у ЕУ не назире крај.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер