Хроника

Фактор плус: СНС 57.8%, СПС 12.5%, СзС 7.3%, СПАС 4.3%, СРС 3.1%, ПСГ 3%, Метла 2020 3.1%, ДЈБ 2.6%, УДС 2.4%, Заветници 2.2%, ПОКС 2.1%, 1 од 5 милиона 1.3%

Штампа
четвртак, 14. мај 2020.

 Када би се избори одржавали у недељу, листа око Српске напредне странке освојила би 57,8 одсто гласова, коалиција СПС/ЈС 12,5 процената, а Савез за Србију, уколико би изашао на изборе, 7,3.

Ово показује последње истраживање агенције "Фактор плус" по којем би такође цензус који је за ове изборе три одсто прешле још три листе - СПАС Александра Шапића, који би освојио 4,3 одсто, Српска радикална странка 3,1 и Покрет слободних грађана три одсто.

Директор агенције "Фактор плус" Владимир Пејић каже за "Блиц" да је рејтинг СНС благо скочио после епидемије и да је у овом истраживању први пут укључена цела листа око СНС.

- Тај скок последица је стања у којем смо се као држава налазили у претходном периоду - наводи Пејић.

Коалиција СПС/ЈС је благо ојачала, што је вероватно резултат мобилизације и рада на терену још од пре кризе.

- Иако су медијски пали у други план, то се није одразило на рејтинг, чак имају благи скок - истиче наш саговорник и каже да је реално да социјалисти на изборима узму између 10 и 15 одсто, што ће умногоме зависити од кампање.

Када је реч о Савезу за Србију, он наводи да се свашта дешавало и да постоји доста конфузије код људи који би гласали за њих.

- С обзиром на то да су најавили да ће бојкотовати изборе, сасвим сигурно има и испитаника који се нису изјаснили - објашњава Пејић.

Он каже да је Шапићев резултат од 4,3 одсто можда највећи успех будући да је задржао рејтинг упркос томе што га није било у јавности.

- СНС су имале много државног посла, доносили и примењивали мере, део опозиције је критиковао, а они који су иначе уздржанији, слабије су долазили до изражаја и зато је овакав рејтинг успех - наводи он.

Пејић каже да је ПСГ пре избора био на пет-шест одсто, али да су пали након што су објавили бојкот, после чега су пали у други план.

- Последњим дешавањима опет су дошли у жижу. Мислим да је ово само пролазно време и да они могу да расту - каже Пејић и наводи да ће највећи изазов за ПСГ бити да изведу бираче на изборе.

Када је реч о темама које ће доминирати у кампањи, чак 76 одсто сматра да је то економија, 65 социјална питања, 36 корона, 21 Косово и Метохија, 11 одсто Европска унија, мигранти 10 одсто, људска права четири, док 12 одсто сматра да ће тема бити нешто друго.

- Економија и социјална питања очекивано највише интересују све. И пре ванредног стања то је био случај, а сада је још више наглашено због пројекција како би криза кроз коју смо прошли могла да се одрази на цео свет, па и на нас. Корона је такође важно питање, свакодневно гледамо лекаре на телевизијама, данима се прича о зараженима, умрлима, излеченима, све је и даље врло свеже. Власт ће у први план стављати резултате и мере које је доносила, опозиција ће то критиковати. Занимљиво је да је Косово тек на четвртом месту, што је ствар тренутка - закључује Пејић.

Корона већ заборављена

На питање "Може ли вирус корона да утиче на одржавање избора у Србији?", чак 80 одсто одговорило је негативно. Са друге стране, 16 процената сматра да ће смањити излазност, три одсто није одговорило, а један проценат да ће вирус корона одложити изборе.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]