уторак, 17. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фајнешел тајмс: Србија добија највећи рудник у Европи
Хроника

Фајнешел тајмс: Србија добија највећи рудник у Европи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. јун 2024.

 СРПСКИ предсједник Александар Вучић спрема се дати британско-аустралској компанији Рио Тинто зелено свјетло за развој највећег рудника литија у Еуропи двије године након што је Београд одустао од пројекта, објавио је Финанциал Тимес (ФТ).

Вучић је за ФТ рекао да се чини да су нова јамства глобалног рударског дива и Еуропске уније одговорила на забринутост Србије око тога хоће ли бити испуњени потребни еколошки стандарди на налазишту Јадар на западу земље.

"Вјерујемо да Пројект Јадар има потенцијал да буде имовина свјетске класе која би могла дјеловати као катализатор за развој ланца електричних возила у Србији", рекли су из компаније Рио Тинто за Реутерс.

Вучић: Рудник литија би могао бити отворен 2028.

Литиј, који се у ЕУ и Сједињеним Државама сматра критичним материјалом, користи се у батеријама за електрична возила и мобилне уређаје.

"Ако све испунимо, рудник би могао бити отворен 2028.", рекао је Вучић за ФТ, додајући да се предвиђа да ће рудник производити 58.000 тона литија годишње. "То би било довољно за 17 посто производње електричних возила у Еуропи, отприлике 1.1 милијун аутомобила", рекао је предсједник Србије.

Београд је 2022. поништио лиценце за пројект Јадар у Рију вриједан 2.4 милијарде долара након масовних еколошких просвједа. Ако се доврши, пројект би могао задовољити 90 посто тренутних потреба Еуропе за литијем и помоћи да твртка постане водећи произвођач литија.

Тијеком 2021. и 2022. српски еколози прикупили су 30.000 потписа у петицији којом се захтијевало да парламент усвоји закон о заустављању истраживања литија у земљи.

(индекс.хр)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер