субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фајненшел тајмс: У Грчкој због финансијског колапса неопходне оштре мере
Хроника

Фајненшел тајмс: У Грчкој због финансијског колапса неопходне оштре мере

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. децембар 2009.

ЛОНДОН – Лондонски дневник Фајнешел тајмс (ФТ) пише да су водећи грчки економисти и банкари позвали премијера Јоргоса Папандреуа да предузме оштре мере како би земљу спасио од финансијског колапса.

Папандреу ће, како наводи ФТ, изнети предлоге реформи које би омогућиле да се буџетски дефицит Грчке у наредне четири године смањи на три процента, са садашњих 13 одсто од вредности бруто домаћег производа (БДП).

Многи, међутим, страхују да Папандреу неће одмах замрзнути плате у државним службама и повећати порезе, јер би то било у противречности са његовом прокламованом политиком.

ФТ оцењује, у рубрици резервисаној за коментаре, да се европска фарса сада претворила у грчку трагедију.

Европска унија је, према оцени ФТ-а, бар делимично одговорна за текућу финансијску кризу у Грчкој, што разоткрива слабости 27-чланог блока држава, посебно у знаменитом Пакту за стабилност и раст, који предвиђа да буџетски дефицит чланица не сме да буде већи од три одсто вредности оствареног БДП-а.

Тај документ, који не усклађује излазну стратегију земаља у кризи које надмашују максимално допуштени ниво буџетског дефицита добар је за стабилна, али не и за кризна времена, истиче ФТ.

Лист даље пише да европски политичари који се опсесивно држе интерних процедуралних правила, занемарујући кретања на глобалним финасијским тржиштима, уместо да спрече кризу у Грчкој само су доливали уље на ватру.

Финансијска катастрофа која је на помолу у Грчкој може се избећи само ако Папандреу најави увођење врло оштрих мера за смањење дефицита – ако то не буде случај криза ће у потпуности измаћи контроли, закључује аутор коментара у Фајненшел тајмсу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер