четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фајненшел Тајмс: Не пожуривати Хрватску у ЕУ
Хроника

Фајненшел Тајмс: Не пожуривати Хрватску у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. децембар 2010.

Фајненшел Тајмс се, у уредничком коментару објављеном у среду, осврће на приближавање Хрватске чланству у Европској унији и примећује да је напредак на том путу нарушен афером Санадер, ерупцијом једног од највећих скандала у тој земљи од како је постала независна држава.

Фајненшел Тајмс сматра да Европска унија Хрватској не би требало да одобри приступ у своје редове све док се, на задовољавајући начин, не избори са корупцијом. То никако не значи да Хрватска не припада Европској унији. Напротив. Али једна од особености Европске уније, наставља лист, почива у томе да је њен утицај на чланове далеко јачи док су изван ње него када се нађу у њој. Та особеност је, у ситуацији када неке земље треба нагнати да спроведу крупне реформе, очито слаба тачка Европске уније. Бугарска и Румунија, које су и једна и друга имале проблема у успостављању владавине права, постале су чланице Европске уније 2007. године када је њихов програм борбе против корупције још увек био у току. Од тада су, примећује Фајненшел Тајмс, на том пољу оствариле тек незнатан напредак. Поука је да се с проблемима те врсте далеко боље разрачунава пре него што се поједе шаргарепа чланства.

Па ипак, наставља Фајненшел Тајсм, највећу опасност преурањеног пријема Хрватске у редове Европске уније лежи у томе да би још једно неуспело придруживање могло да окрене Унију против даљег ширења. А то би била срамота.

Политика проширења Европске уније је, сматра лондонски дневник, један од њених највећих успеха. Та политика је омогућила успостављање демократије и владавине права у земљама чија је историја обиловала аутократијом и нестабилношћу. Јасно је да је Европска унија заинтересована да се начела демократије и владавине права укорене широм Балкана. Пожуривање чланства Хрватске не би смело да тај шири стратешки циљ доведе у опасност. Ако жели да се, без појављивања поменутих проблема, прикључи Европској унији Хрватска мора да покаже да располаже снажним механизимима за борбу против корупције у јавном сектору али и вољом да их примени. Меродавна истрага о наводним криминалним радњама Ива Санадера је, констатује на крају Фајненшел Тајмс, неопходан али не и довољан услов за улазак Хрватске у Европску унију. Загреб мора да убедљиво и одсечно покаже да је за собом оставио распрострањену културу корупције и некажњивости.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер