Хроника

Фајненшел тајмс: Куба развила две вакцине против короне, које су показале снажан имунолошки одговор без озбиљних нуспојава

Штампа
четвртак, 04. март 2021.

 Куба почиње завршну фазу испитивања две вакцине које је развила против ковида-19 и које су у ранијим фазама тестирања показале "снажан имунолошки одговор", пише британски Фајненшел тајмс  додајући да би вакцине Соберана 2 и Абдала, ако се покажу успешним, могле помоћи јачању кризом погођене кубанске привреде као и сузбијању пандемије.

Председник државног фармацеутског конгломерата БиоКубаФарма (БиоЦубаФарма) који надгледа развој цепива, Едуардо Мартинес (Мартинез) рекао је новинарима у Хавани да су хиљаде људи учествовале у ранијим испитивањима њихових вакцина Соберана 2 и Абдала, које су показале “снажан имунолошки одговор” без озбиљних нуспојава.

Соберана на шпанском значи “суверена”, што подвлачи поруку комунистичке владе да је развој те вакцине симбол поноса за земљу која је и даље под уништавајућим америчким ембаргом, пише ФТ и додаје да су државни кубански медији приказали снимке фабрика које избацују хиљаде доза две нове вакцине.

ФТ пише да су обе вакцине конвенционална имунизација и садрже део шиљастог протеина корона вируса стопљен с молекулом носачем како би постао стабилан, као и да су још два кубанска цепива – укључујући једно које се примењује као спреј за нос – у ранијој фази испитивања.

Соберана 2 сада ће бити тестирана на 44.000 Кубанаца, као и на хиљадама људи у Ирану и Венецуели, а потенцијално би могао да се укључи и Мексико. Према наводима кубанских власти, две дозе ће се примењивати у размаку од две недеље а вакцини није потребно посебно хладјење.

Лист наводи да се почетни резултати за вакцину Соберана 2 очекују до маја, док ће тестирање вакцине Абдала, како се очекује, почети касније у марту.

БиоКубаФарма је саопштила да ће, ако испитивања буду успешна, до краја године произвести 100 милиона доза. За локално становништво било би потребно 20 – 30 милиона, а остатак би био доступан за извоз, пише ФТ и преноси речи кубанских званичника да ће Куба извозити вакцине против ковида-19 по цени коштања увећаној за малу маржу како би подржала универзално бесплатни здравствени систем у земљи.

 “Изван Кубе влада велико изненађење, па чак и скептицизам да (има) четири вакцине у развоју, али за свакога ко прати збивања на Куби то има смисла”, рекла је Хелен Јафе , стручњак за Кубу са универзитета Глазгову.

Острвска држава има деценије искуства у биотехнологији и имунологији. Осамдесетих година прошлог века кубански лидер Фидел Кастро покренуо је ту индустрију како би заобишао амерички ембарго. Од тада су кубанске лабораторије производиле нове лекове који се продају широм света, попут првог цепива против менингитиса Б, интерферона и јединог ефикасног препарата за озбиљне дијабетичке чиреве, наводи ФТ.

“Пандемија је погодила кубанску привреду једнако као и све друге” рекао је један високи европски изасланик. “Али такодје пружа прилику да Кубу приближи медјународној здравственој сарадњи. Кубански систем је у успореном колапсу, али кубански биотехнолошки и фармацеутски истраживачки рад има много тога да понуди”, рекао је он.

Иако је Куба привукла глобалну пажњу својим програмом слања хиљада здравствених радника како би помогли у борби против пандемије у 40 земаља, о развоју лекова за лечење ковида-19 мање се зна.

Куба производи 13 лекова који се користе за борбу против болести, а половина од њих су кубанске иновације, саопштила је влада. Ту спадају и два противупална лека, Итолизумаб и Јусвинза, за које влада тврди да имају високу стопу успеха у лечењу критично болесних пацијената и који су достављени Индији и другим земљама.

Иако Куба бележи нагли пораст броја инфицираних корона вирусом, ти бројеви су, према медјународним стандардима и даље ниски. Рано лечење сумњивих случајева, ригорозно тражење контаката и снажан локлано заснован здравствени систем смањили су смртност на 2,84 случајева на 100.000 становника, што је делић латиноамеричког просека, према подацима са Универзитета Џонс Хопкинс у САД.

Али, Куби су потребни партнери ако жели да произведе велике количине својих вакцина за извоз, кажу дипломате.

ФТ преноси речи неименованог латиноамеричког амбасадора који је навео да су према његовим сазнањима “вакцине поуздане” али да Куба нема довољно производних капацитета због недостатка ресурса и мораће да се окрене ка споља, на пример Вијетнаму и Ирану.

“Ако успе, развој вакцине на Куби постаће још један познати пример историјског доприноса мале острвске државе светским догадјајима који је навелико премашују њену величину”, оценио је Петер Корнблух, аналитичар из Националне безбедносне архиве, америчке невладине истраживачке организације.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]