уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фајненшел тајмс: Кампања за признавање Косова претрпела ударац
Хроника

Фајненшел тајмс: Кампања за признавање Косова претрпела ударац

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јануар 2011.

Кампања за признавање независности Косова од стране међународне заједнице претрпела је ударац када су делегати из читаве Европе великом већином прихватили наводе о нелегалној трговини органима од стране војника Ослободилачке војске Косова у рату вођеном 1998-99. године, пише Фајненшел тајмс.

Убедљиво јучерашње прихватање извештаја Дика Мартија на заседању Парламентарне скупштине Савета Европе о оптужбама за ратне злочине извршиће притисак на тела за спровођење међународног права да судски прогоне починиоце, наводи лист.

У њему се истиче да су албански герилци ОВК убијали и вадили органе Србима и другим заробљеницима, а међународне институције нису успеле да то адекватно истраже.

По писању британског дневника ова одлука ће такође створити проблеме Бриселу који инсистира на томе да Србија и Косово започну преговоре о побољшању затегнутих односа.

Фајненшл тајмс пише да је Дик Марти, известилац Савета Европе чије препоруке чине основу резолуције, издвојио косовског премијера Хашима Тачија као главног господара рата под чијим покровитељством се одигавала језива трговина.

Иако су оптужбе о трговини органима познате у региону, овај нови публицитет могао би да нанесе дугорочне проблеме имиџу територије претежно насељене Албанцима, констатује Фајненшл тајмс.

Бечки Дер Стандард пише да ће извештај Дика Мартија пред Парламентарном скупштином Савета Европе „дефинитивно приморати Албанце и на Косову и у Албанији, да се озбиљно суоче са непријатним истинама које су пратиле борбу за ослобођење која је довела до независности Косова фебруара 2008. године”.

Извештај ће их приморати да истраже судбину 300 несталих Срба, неколико стотина Албанаца и припадника других мањина који се после рата на Косову воде као нестали, пише тај лист и при том пита „како је могуће да је број несталих Срба десет година после рата практично остао исти, 300 њих?”.

Аргумент да је још рано да се о злочинима говори јер Косово тек мора да осигура свој статус је нехуман, констатује лист и додаје да никада убиство не сме да се толерише у интересу неког политичког пројекта.

„Ако власти у Албанији и на Косову оно што Марти износи посматрају само као маркетиншку катастрофу, онда се читава ствар релативизује и дехуманизује. Треба да се постарамо да правосуђе може да функционише интензивно и нестраначки како би се на обе стране извршила правда према починиоцима и жртвама”, наводи лист.

Дер Стандард такође констатује да би помирењу на Косову могли доста да допринесу Албанци ако би злочинце у сопственим редовима судски прогонили и тако доказали да се злочини не релативизују.

Они треба да покажу исто саосећање за 300 несталих Срба као и за 800 несталих Албанаца. Онда би они имали моралну надмоћ и направили први корак у правцу трајног помирења, наводи лист.

Ако се то не деси, онда Албанци сиганилизирају да су тежили независности само због расистичког принципа етничке поделе и ратног плена, а не због тога да се Косовом праведније и поштеније влада него под претходним режимом, констатује Дер Стандард.

Швајцарски Свисинфо у вести о усвајању резолуције од стране ПС СЕ истиче да извештај Дика Мартија указује на умешаност највиших команданата ОВК у убиства заробљених Срба и косовских Албанаца и продаји њихових органа. Међу осумњиченима је и премијер Хашим Тачи, наводи швајцарски медиј.

Свисинфо истиче да су чланови Савета похвалили Мартија због храбрости као и због „одличног и тешког” рада.

Они су позвали на на хитну акцију како би се одредило да ли су оптужбе и тачне, без обзира на политичка мишљења, и затражили озбиљну истрагу, наводи Свисинфо.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер