петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фајненшел тајмс: Албански лидери се оглушили на позиве на уздржаност
Хроника

Фајненшел тајмс: Албански лидери се оглушили на позиве на уздржаност

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јануар 2011.

Албански лидери оглушили су се о позиве међународне заједнице на уздржаност после демонстрација у Тирани у којима је у петак убијено троје људи, пише данас британски дневник "Фајненшел тајмс".

И албански премијер Сали Бериша и опозициони лидер Еди Рама јуче су позвали своје присталице на нове митинге у Тирани ове недеље, уз узајамне оптужбе о томе ко је крив за најгоре политичко насиље насиље у земљи у последњих десет година, навео је лондонски лист.

Албанија је у политичкој кризи од тесне победе Беришине Демократске странке на парламентраним изборима 2009, који су били обележени оптужбама опозиционих социјалиста о крађи гласова и застрашивању бирача.

Непосредан повод за демонстрације у петак било је откриће да је први сарадник премијера Берише, доскорашњи потпредседник владе Иљир Мета, иначе бивши социјалиста, умешан у скандал са примањем мита од 700.000 евра.

Опозиција је на протестима затражила да Бериша поднесе оставку и да се распишу ванредни парламентарни избори.

Европска унија, Савет Европе и САД изразили су "дубоко жаљење" због крвавих сукоба у Тирани и апеловали на албанске политичаре да међусобне спорове решавају мирним путем.

Брисел је раније одбио захтев Албаније за статус кандидата за чланство у Европској унији, наводећи као разлоге лоше правосуђе и организовани криминал и корупцију.

"Фајненшел тајмс" је навео да је Бериша оптужио опозицију да је спремна чак и да жртвује европске амбиције Албаније у покушају да сруши његову владу и да својим шестомесечним бојкотом парламента жели да изнуди преврат какав се недавно догодио у Тунису.

Лист наводи да су демонстрације декларативно биле организоване због корупције државног врха и напомиње да независни посматрачи сматрају да моћне пословне групе с јаким политичким везама и даље добијају највеће и најуносније државне уговоре.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер