среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски званичници: Србија да не жури са кандидатуром за чланство у ЕУ
Хроника

Европски званичници: Србија да не жури са кандидатуром за чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. новембар 2009.

Треба ли Србија да подноси захтев за кандидатуру у ЕУ пре одмрзавања Прелазног трговинског споразума - питање је које се све гласније поставља у Србији. Док српске власти поручују да ће апликација за чланство бити поднета до краја године, из Европе стиже одговор да не треба журити са подношењем захтева.

После успешно решеног проблема визне либерализације, српске власти најављују да ће до Нове године поднети кандидатуру за чланство у Европској унији и радити на одмрзавању Прелазног трговинског споразума. Са друге стране, европски званичници поручују да Србија не би требало да жури са кандидатуром.

Директор Директората за Балкан при Европској комисији Пјер Мирел, који је данас у Београду учествовао у раду  Пете конференције одбора за европске интеграције земаља југоисточне Европе је оценио да је напредак који је Србија учинила довољан за одмрзавање Прелазног трговинског споразума. О свим наредним корацима, па и подношењу кандидатуре, Србија би требало да одлучује у блиској консултацији са Европском комисијом, каже Мирел:

"Не видим како би 27 држава Европске Уније могло да разматра апликацију, уколико је Привремени трговински споразум још увек блокиран."

Пре него што се затрчи, Србија треба да начини неколико корака, поручио је данас известилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин. Он каже да је о подношењу апликације за чланство у ЕУ до сада чуо само појединачне изјаве неких политичара који припадају само једној странци:

"То је питање српске будућности и на то питање мора прво да одговори коалиција, затим и влада, али у тај процес мора бити укључена и опозиција. То је заједничка процена. Не ради се о предаји апликације, већ о добијању позитивног одговора који мора ојачати проевропске снаге."

А председник Србије Борис Тадић, који је данас са министром одбране Драганом Шутановцем обишао новоотворену војну базу Југ код Бујановца је подсетио да су многи европски државници Србији препоручили управо супротно – да одмах поднесе захтев кандидатуру. Србија пажљиво прати поруке које добија из Европе, рекао је Тадић и додао да одмрзавање Прелазног споразума не зависи само од Србије, већ и од појединих чланица ЕУ:

"Што се тиче одмрзавања Прелазног споразума – он је изузетно важан да би Србија могла да поднесе и званично кандидатуру за чланство у ЕУ, како бисмо и то стратегијско питање једном за свагда оставили иза себе. Грађани питају да ли Србија стварно иде у ЕУ. Да, Србија иде у ЕУ и тај стратешки циљ је апсолутно непроменљив."

А министар полиције Ивица Дачић је, после сусрета са Јекон Кацином, рекао да визна либерализација представља само први корак на путу даљих европских интеграција. Србија очекује брзо одмрзавање прелазног споразума, чиме би се створили услови за даље приближавање Унији, рекао је Дачић.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер