четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски суд за људска права: Русија треба да плати Наваљном одштету због хапшења и да “поправи своје законе”
Хроника

Европски суд за људска права: Русија треба да плати Наваљном одштету због хапшења и да “поправи своје законе”

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. новембар 2018.

Европски суд за људска права пресудио је да је хапшење опозиционог лидера Алексеја Наваљног у Русији политички мотивисано.

Наваљни је поздравио пресуду као пример "истинске правде" и рекао да је то важан сигнал многима у Русији који су суочени с арбитрарним притварањима због својих политичких активности, пренео је АП.

Суд у Стразбуру при Савету Европе је установио да су руске власти прекршиле више људских права притварањем Наваљног седам пута од 2012. до 2014. године, као и да су два од тих хапшење имала за циљ "гушење политичког плурализма".

Европски суд за људска права је наложио Русији да плати Наваљном 63.000 евра одштете и позвао Русију да поправи законе како би се "узео у обзир фундаментални значај права на мирно окупљање".

Пресуда је коначна и обавезујућа за Русију, која је чланица Савета Европе.

"Веома сам задовољан овом пресудом - то је истинска правда. Пресуда је веома значајна, не само за мене, већ и за многе људе у Русији који се свакодневно суочавају са сличним хапшењима", рекао је Наваљни новинарима.

Наваљни, који се сматра једним од најозбиљнијих противника руског председника Владимира Путина, осуђен је за превару на два засебна суђења која се сматрају политичком осветом због његових истрага о корупцији и водећој улози у организовању антивладиних протеста.

Наваљни је притваран много пута. Скоро да је постала рутина да га полиција хвата изван његове куће или на путу ка протестима које је организовао. Провео је у затвору више од 140 дана у последњих годину и по.

Кремљ представља Наваљног, који је добио четвртину гласова на изборима за градоначелника Москве 2013. године, као изазивача невоља без политичке подршке.

Руски представник у Европском суда за људска права Михаил Галперин рекао је на саслушању раније ове године да су сва хапшења Наваљног оправдана и да његови неодобрени протести угрожавају јавну безбедност. Он је рекао да Наваљни организује протесте да би привукао пажњу медија.

Наваљни је успео да дође на изрицање пресуде у Стразбуру, пошто су у последњем тренутку отклоњени правни проблеми да изађе из земље.

У првобитној пресуди раније ове године суд у Стразбуру је оценио да су хапшења Наваљног била незаконита, али није пресудио по његовим аргументима да су била и политички мотивисана. Руска влада и Наваљни су уложили жалбе, па је случај отишао на Велику комору, највишу инстанцу тог суда.

Русија је у обавези да изврши пресуде суда у Стразбуру које се заснивају на Европској конвенцији о људским правима, али је у прошлости одлагала спроводјење пресуда тог суда уз тврдње да задиру у руски правосудни суверенитет.

Око трећина од свих случајева на Европском суду за људска права прошле године се тицала Русије, и од 305 пресуда у вези с Русијом у 2017. години, у 293 је установљено макар једно кршење права.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер