петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски суд за људска права донео пресуду по којој се повећава могућност обавезне вакцинације, у складу са законодавством држава
Хроника

Европски суд за људска права донео пресуду по којој се повећава могућност обавезне вакцинације, у складу са законодавством држава

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. април 2021.

Европски суд за људска права донео је пресуду да је обавезна вакцинација легална и да ће можда бити потребна у демократским друштвима.

Пресуда је донета у четвртак и уследила је након закључка жалбе које су чешке породице поднеле суду због обавезне вакцинације деце, пише Дојче веле.

Европски суд за људска права, коме су се обратили родитељи деце из Чешке која нису примљена у вртић због невакцинисања, оценио је данас да је обавезна вакцинација "неопходна у демократском друштву".

"Ова пресуда повећава могућност обавезне вакцинације у условима тренутне епидемије ковида-19", рекао је агенцији Франс прес адвокат Никола Ервије који је специјализован за ЕЦХР. Он, међутим, истиче "слободу процене коју је суд препустио државама по питању вакциналне политике".

Овај стручњак такође указује да одлука суда констатује "генерални консензус о позитивним ефектима вакцинације која се не доводи у питање због неизбежних нежељених ефеката јер постоји стриктна научна контрола".

Суд, како додаје, подржава "принцип социјалне солидарности који може оправдати наметање вакцинације свима, чак и онима који се осећају мање угроженим болешћу, када је реч о заштити најугроженијих особа".

ЕЦХР оцењује да обавезна вакцинација деце у Чешкој против девет болести (дифтерија, тетанус, дечја парализа...) не представља кршење одредби Европске конвенције о људским правима кад је реч о "праву на поштовање приватног живота".

"Политика вакцинације следи легитимне циљеве заштите здравља, као и права других, јер штити и оне који приме вакцине и оне који не могу да буду вакцинисани из медицинских разлога", истиче суд и додаје да особе које не могу да приме вакцину, онда ;"зависе од колективног имунитета да би се заштитиле од тешких заразних болести".

Чешка "зато има велику слободу процене у том контексту", наводи суд на чије се одлуке не може уложити жалба, и истиче да "интереси деце морају имати предност у свим одлукама које се на њих односе".

(Б92-Бета-АФП)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер