четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски суд: Велика Британија може да заустави Брегзит без одобрења осталих чланица ЕУ
Хроника

Европски суд: Велика Британија може да заустави Брегзит без одобрења осталих чланица ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. децембар 2018.

Лондон -- Велика Британија може да заустави Брегзит без одобрења осталих чланица ЕУ, одлучио је Европски суд.

Како преноси "Гардијан", Европски суд правде закључио је да било која чланица Европске уније може опозвати члан 50 то без одобрења било које друге чланице Уније. Реч је о ванредној пресуди европског суда која је донесена уочи "критичног" гласању у британском парламену о уговору о изласку Британије из ЕУ који је склопила Тереза Меј.

У пресуди Европског суда стоји: "Уједињено Краљевство слободно је да опозове унилатерално нотификацију њене намере да се повуче из ЕУ".

Тиме су судије одбациле аргументе британске владе и Европске комисије који су тврдили да двогодишњи процес о изласку неке земље из ЕУ не може бити повучен унилатерално.

"Могућност о повлачању захтева постоји све док споразум о раздруживању између ЕУ и Уједињеног Краљевства није ступио на снагу или уколико не дође до таковог споразума, а у току од две године од подношења захтева, односно истека могућег породужетка", наводи се у одлуци Суда.

Европски суд правде каже да одлука о повлачењу једне земље чланице из ЕУ може да буде опозвана у "демократском процесу и у складу с националним уставом" и да као "недвосмислена и безусловна" мора бити писмено достављена Европском савету.

Повлачењем одлуке о Члану 50 Устава ЕУ статус земље чланице која је у питању неће бити "суспендован нити промењен" наводи се у одлуци суда. У ЕУ, укључујући и Велику Британију, овакву одлуку Европскод суда правде виде као подршку оним снагама које се залажу за поновни рефередум и еврнтуални останак Велке Британије у ЕУ.

С друге стране, критичари овакве одлуке упозоравају да ће земље чланице, под оваквим условима, сада много лакше моћи да користе Члан 50 (који предвиђа захтев за излазак из ЕУ) у случајевима спорова и преговора са ЕУ.

Велика Британија је 2016. на референдуму изгласала излазак из ЕУ и у марту 2017. покренула члан 50 Лисабонског уговора, и самим тим Члан 50, иначе, није много детаљан, делимично и због чињенице да је идеја да нека земља напусти ЕУ била мало вероватна.

(Б92, агенције) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер