среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски парламент започео стварање европске листе "безбедних" земаља где ће бити уврштене балканске земље и Турска - циљ да се мигрантима не одобри азил
Хроника

Европски парламент започео стварање европске листе "безбедних" земаља где ће бити уврштене балканске земље и Турска - циљ да се мигрантима не одобри азил

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. април 2016.

Европски парламент је започео процедуру стварања заједничке, европске листе "сигурних" земаља свога суседства, где би требало да се нађе седам држава, односно цео регион Западног Балкана и Турска.

То практично значи да сви они који у ЕУ траже азил, а долазе из тих држава, по европској листи, када се усвоји, губе шансу да азил и добију.

То би, надају се у парламету, требало да донекле смањи притисак тражилаца азила и Европи да прилику да се бави са случајевима где је њена помоћ заиста потребна.

Усред мигрантске кризе, на коју досадашњи одговори Уније нису показали резултате, у Европском парламету су се досетили да Европа до сада није успела ни да направи заједничку листу "сигурних" земља, а ту су европску какофонију закона и правила до сада успешšно користили и мигранти из региона Западног Балкана, преноси Глас Америке.

Према подацима Фронтекса, само прошле године и само са Косова, у Унију је, тражžећи азил дошло око 24 хиљаде људи.

У сваком случају, Комитет за правду и грађанске слободе Европског парламента је покренуо иницијативу која би требало да се оконча стварањем заједничке, европске листе "сигурних" земаља, на којој би се нашšле све државе региона и Турска, наводи Глас Америке.

Иницијатива стварања европске листе "сигурних" земаља је тек у зачетку и очекује се још доста полемике ко и како испуњава критеријуме за уврштавање на ту листу, која се из данашње перспективе ипак чини неопходном уколико Европљани желе да заједничке проблеме решавају на заједнички начин, преноси Глас Америке.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер