четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски парламент усвојио резолуцију којом позива Београд да у дијалог са косовским властима уђе без позивања на преговоре о статусу или подели
Хроника

Европски парламент усвојио резолуцију којом позива Београд да у дијалог са косовским властима уђе без позивања на преговоре о статусу или подели

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. јануар 2011.

СТРАЗБУР, 19. јануара 2011. (Бета) - Европски парламент (ЕП) је данас у Стразбуру великом већином гласова ратификовао Споразум ЕУ и Србије о стабилизацији и придруживању, и резолуцију о Србији, којом се позивају и преостале чланице Уније да ратификују тај споразум и пружа подршка пријему Србије у ЕУ.

За ратификацију ССП и резолуцију је гласало 612 посланика, а 38 је било против.

У резолуцији евро-интеграцији Србије се истиче да одлука Савета министара ЕУ да се учини нови корак ка пријему Србије у ЕУ представља "важан допринос стабилности на Западном Балкану".

Европски посланици су прихватили и амандман групе "Зелених" у којем се "позива Влада Србије да у дијалог с Косовом уђе без даљег позивања на нове преговоре о статусу или подели".

Резолуција није обавезујући документ за Савет министара ЕУ и Европску комисију који су до сада стајали иза заједничке резолуције Србије и ЕУ донете у УН, у којој се само позива на "дијалог" без икаквих ограничења.

У тој данас усвојеној политичкој препоруци, ЕП поздравља "спремност Владе Србије да обнови дијалог с Косовом у оквиру ЕУ и тражи да то почне без одлагања".

Од "српских власти се такође тражи да распусте паралелне структуре на Косову које подривају децентрализацију и пуно укључивање српске заједнице у косовске институције".

Наводи се и да је нужно да власти Србије не издају регистарске таблице за возила са ознакама места на Косову јер је то, како се наводи, "отворено кршење косовског суверенитета".

ЕП је одбацио амандман у којем се изражавало негодовање због тога што је Влада Србије "у први мах одлучила" - како је то предложио посланик Јелко Кацин, да не пошаље представника на уручење Нобелове награде за мир у Ослу.

ЕП предочава да српске власти треба да наставе до сада углавном добро спровођене реформе, пуну сарадњу с Трибуналом у Хагу, успешно доврше реформу правосуђа и поспеше сузбијање корупције да би Србија напредовала ка чланству у ЕУ.

У документу "Процес европске интеграције Србије" се указује да су "јавни и независни медији од највеће важности за демократију" и траже се "мере да се зајамчи независност медија од политичких притисака или другог утицаја".

Евро-посланици предочавају да је "пуна сарадња с Трибуналом у Хагу кључни услов за напредак Србије ка чланству у ЕУ" и подвлаче да "једино хапшење и изручења двојице преосталих оптуженика Хагу може бити сматрано уверљивијим доказом пуне сарадње".

Они траже да се "преиспита текући поступак (потрага за оптуженицима), у складу с препорукама Трибунала у Хагу".

Такође поздрављају спремност Београда да покрене дијалог с Приштином "у ЕУ оквиру" и позивају Београд да "томе приступи предусретљиво", уз омогућавање налажења "практичних и одрживих решења за заступљеност Косова у регионалним форумима".

ЕП у резолуцији изражава задовољство због добре сарадње Србије са суседима и "поздравља напредак у сузбијању корупције", али упозорава да је корупција у Србији "још раширена".

Европски посланици су подржали "напоре да се уклони наслеђе деловања безбедносних служби у прошлости" и указали на нужност лустрације и обелодањивања архива тајне полиције.

ЕП тражи од ЕУ да помогне Србији у решавању тешког проблема избеглица.

Влада у Београду, пише у документу ЕП, у циљу побољшања економске и социјалне ситуације мора обезбедити истинску политику конкуренције која ће укинути монополе.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер