четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски парламент позвао преостале чланице ЕУ да признају независност Косова
Хроника

Европски парламент позвао преостале чланице ЕУ да признају независност Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. фебруар 2009.

БРИСЕЛ/СТРАЗБУР – Европски парламент је усвојио резолуцију о Косову у којој се наводи да „прелазни аранжмани договорени између УН и Владе Србије морају да буду поново размотрени у складу с развојем догађаја на терену, када Еулекс постигне своју пуну оперативну способност”.

Европски парламент је у резолуцији, такође, позвао чланице Европске уније које нису признале независност Косова да то учине.

Парламент је на заседању у Стразбуру усвојио резолуцију коју је предложио холандски посланик Јост Лагендајк са 424 гласа за и 133 против.

У резолуцији се поздравља „успешно размештање Еулекса широм Косова, укључујући и северно од реке Ибар” и понавља се одбацивање могућности поделе Косова.

У њој се позива међународна заједница да „у потпуности подржи Еулекс” и да „олакша преузимање широм Косова свих надлежности Унмика из области царина, полиције и правосуђа”.

Резолуција „поздравља пристанак Владе Србије на размештање Еулекса и њену спремност да сарађује с њом” и охрабрује Србију да „настави да показује овај конструктиван приступ, који је у складу с тежњама државе да приступи ЕУ”.

Европски парламент је, пре гласања, усвојио амандман на нацрт резолуције у којем се „чланице ЕУ које нису признале Косова охрабрују да то учине”.

Од 27 чланица ЕУ, независност Косова нису признале Шпанија, Грчка, Словачка, Румунија и Кипар.

У изјави Танјугу по завршетку  гласања, Лагендајк је изразио задовољство усвајањем резолуције и амандмана.

„То је морални и политички позив свим чланицама ЕУ да признају независност Косова. Он доказује да већина у Европском парламенту жели да преостале чланице ЕУ признају Косово”, рекао је Лагендајк.

Он је напоменуо да је јасно да те земље имају своје процедуре везане за процес признавања и да, стога, не очекује да ће позив Европског парламента одмах утицати на њихове ставове.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер