Хроника

Европски парламент са 621 гласом ”за”, 49 ”против” и 13 уздржаних подржао Споразум о изласку Велике Британије из ЕУ

Штампа
среда, 29. јануар 2020.

Европски парлиамент је са 621 гласом ”за”, 49 ”против” и 13 уздржаних подржао Споразум о изласку Велике Британије из ЕУ. Одобрење Европског парламента и формални пристанак Савета је последња законска процедура неопходна како би Уједињено Краљевство 31. јануара у поноћ на уређен начин напустило Европску Унију.

 

"Историјско гласање" којим се потврђује прво споразумно напуштање ЕУ од стране неке земље чланице протекло је у церемонијалној атмосфери.

 У дебати која је претходила гласању најчешће су се могле чути поруке да у питању није "збогом", већ "срећно" и "до скорог виђења".

Британски посланици су током обраћања, зависно од својих политичких опредељења, најављивали славље за петак у поноћ или поручивали ЕУ да ће се вратити.

 "Сви смо дубоко тужни сто смо дошли до овога да земља која је дуго чланица напушта ЕУ породицу. Увек смо у потпуности поштовали одлуку британског народа. Ви сте наши партнери и савезници и увек ћемо имати блиске односе. Напуштате ЕУ, али ћете увек бити део Европе", поручио је председник Европског парламента Давид Сасоли након гласања.

Европски парламент је за 1. фебруар планирао церемонију спуштања заставе Велике Британије која се поред застава других 27 држава чланица налази испред седишта Парламента у Бриселу.

Британска застава ће бити уврштена у колекцију Музеја Европске историје који се налази у непосредниј близини Европског парламета у Бриселу.

Споразум о раздруживању који су ЕУ и Велике Британија постигле предвиђа заштиту права грађаана ЕУ који остају у Великој Британији након Брегзита и обрнуто. Договорене су и финасијске обавезе које Лондон мора да измири према ЕУ као и начин будућег функционисања границе између Републике Ирске и Северне Ирске.

"Прелазни период" до краја године

Након Брегзита, предвиђен је "прелазни период" у односима две стране до краја 2020. године.

У том периоду Велика Бритања се обавезала да ће као "трећа земља" наставити да поштује законе Уније.

Европска комисија би до марта требало да представи план за преговоре о будућим односима Лондона и Брисела.

Изласком Велике Британије из ЕУ промениће се састав и бројност Европског парламента који ће са 751 пасти на 705 посланика.

Одласком 73 британска посланика, 27 места ће попунити посланици из 14 других земља чланица, док ће 46 места сачекати представнике "могућих будућих земља чланица".

Џонсон обећао учтиву прославу Брегзита

Премијер Велике Британије Борис Џонсон обећао је да ће бити учтив приликом прослављања изласка из ЕУ у петак, 31. јануара. Он је током обраћања уживо путем видео-снимка на "Фејсбуку" рекао да ће имати на уму да у земљи и даље влада подељеност у вези са Брегзитом.

"Због свих осталих ћу спровести достојанствен излазак из ЕУ", истакао је Џонсон, одговарајући на питања јавности.

Џонсон је изјавио да ће славити на начин за који се нада да је пун поштовања према размерама догађаја, који приличи "задивљујућем подвигу Британије", али и на који се води рачуна о свачијим осећањима у вези са оним што британске власти раде.

Британски премијер најавио је да ће се обратити Британцима у петак, 31. октобра, у 23 часова, један час пре него што Велика Британија званично напусти ЕУ.

"Ово је сјајан тренутак за нашу земљу, тренутак наде и могућности. Али сматрам да је то и тренутак за нас да се ујединима у духу самопоуздања", додао је Џонсон.

 Европски парламент данас гласа о ратификацији споразума о разлазу са Великом Британијом

БРИСЕЛ – Европски парламент данас треба да гласа о ратификацији споразума о разлазу са Великом Британијом, што је једна од последњих етапа пре званичног иступање те земље из чланства у Европској унији (ЕУ).

Гласање је предвиђено око 18 часова, после два сата расправе.

Последња званична етапа биће сутра, када Европски савет треба писаним путем да усвоји споразум о разлазу, преноси Бета.

Велика Британија ће у петак постати прва земља која напушта ЕУ.

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]