петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европска комисија жели да промени Даблински споразум о азилу и уведе обавезне квоте за мигранте за чланице ЕУ
Хроника

Европска комисија жели да промени Даблински споразум о азилу и уведе обавезне квоте за мигранте за чланице ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. април 2016.

Европска комисија представила је данас у Бриселу опције ревизије Даблинског споразума о азилу, како би се после више месеци покушаја смањио притисак мигрантске кризе на земље јужне Европе.

Споразум из Даблина годинама је на мети критика, јер предвиђа да о захтеву за азил одлучује држава ЕУ на чију је територију азилант прво крочио пристигавши у Европу.

Изненадни и масовни талас миграната и више од 1,25 милиона захтева за азил поднетих током прошле године, показали су да таква решења имају много слабости, јер врше притисак на земље "првог уласка", најчешће Италију и Грчку, која се још бори за излазак из економске кризе.

Према дипломатским изворима из ЕУ, Европска комисија предложиће две могућности за ревизију Споразума.

Прва опција ослања се на постојећи систем, по којем је за одлучивање о захтеву за азил надлежна земља првог уласка азиланта, али предвиђа и помоћни механизам "релокализације" за случај масовнијег прилива миграната, са којим се Европа тренутно суочава.

У оквиру процедуре релокализације уведене 2015. године, око 160.000 избеглица требало је да буде пропорционално распоређено у земљама ЕУ, али је до сада обрађено свега 1.111 захтева за азил.

Предност тог решења, према наводима из истих извора, јесте у бољем контролисању граница земље првог уласка и спољних граница саме ЕУ.

Друга могућност је увођење система квота, који би највише одговарао Немачкој и Шведској, земљама које су од септембра прошле године примиле највећи број миграната.

Европски комесар за избеглице Димитрис Аврамопулос признао је недавно да би требало пронаћи праведније решење за расподелу терета мигрантске кризе, пошто је немачка канцеларка Ангела Меркел оценила да је Даблински споразум неодржив у постојећем облику.

Француски председник Франсоа Оланд поздравио је у данашњем интервјуу за немачки дневни лист Билд напоре Немачке у прихватању избеглица и оценио да Европа мора очувати (Шенгенски) систем слободног кретања, како не би дошло до поновног увођења националних граница и повратка на почетак историје.

Брисел такође разматра и трансформисање Европског бироа за помоћ тражиоцима азила у супранационално тело које би поступало по захтевима за азил, по узору на Француски биро за заштиту избеглица и лица без држављанства (ОФПРА), наводе извори блиски ЕУ.

Коначни текст предлога ревизије најављен је за крај јуна.

Примена споразума ЕУ и Турске о заустављању прилива миграната у Европу почела је у понедељак враћањем у Турску свих илегалних миграната који су стигли на грчка острва после 20. марта, укључујући и тражиоце азила из Сирије.

Високи комесаријат УН за избеглице оценио је незаконитим враћање тражилаца азила у Турску.

Немачки министар унутрашњих послова Томас де Мезијер рекао је у уторак да би Немачка средином маја могла да привремено смањи појачану контролу својих граница која важи од септембра прошле године, ако би прилив миграната наставио да се смањује.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер