петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европска комисија сутра даје препоруку за укидање виза за Косово, Турску, Грузију и Украјину
Хроника

Европска комисија сутра даје препоруку за укидање виза за Косово, Турску, Грузију и Украјину

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. мај 2016.

Европска комисија (ЕК) ће сутра дати препоруку да се уведе ЕУ шенгенски режим за без виза становника Косова, Турске, Украјине и Грузије што треба да потврде Савет министара ЕУ и Европски парламент.

То се очекује, пренели су агенцији Бета извори у Европској комисији у Бриселу, јер је ЕК установила да су власти у Приштини, Анкари, Кијеву и Тбилисију испуниле битне услове за укидање обавезе да њихови градјани траже визу ако ради боравка од највише три месеца путују у земље шенгенског простора Европске уније.

Целокупни поступак уводјења режима ЕУ без виза би могао бити окончан у року од шест месеци, а до тада Косово, Турска, Украјина и Грузија морају испунити још неке преостале услове.

У последњем извештају ЕК је у децембру прошле године оценила да власти у Приштини споро напредују у испуњавању кључних услова - сламања корупције, организованог криминала и илегалне имиграције.

Немачка и још неке чланице су изразиле бојазан да ће доћи до повећаног прилива илегалних имиграната с Косова, ако власти у Приштини не докажу да су спровеле све мере да се то спречи, укљујући враћање илегалних имиграната на Косово, на основу уговора о реадмисији измедју Приштине и чланица ЕУ.

Прошле године је, према статистици ЕУ, у Немачкој 30 хиљада житеља Косова затражило азил у Немачкој, али је само веома малом броју то и одобрено.

ЕК је у децембарској извештају нагласила да су "кључни приоритети у дијалогу о визној либерализацији постављање довољног броја судија у судске одсеке за крупни организовани криминал, резултати у истрагама, пресудама и заплени имовине у случајевима организованог криминала и корупције". Такодје је предочила да је битно да се обезбеди независност тела за јавне набавке и за надзор тих набавки.

Поред осталог је предочено и да ће "ЕК надзирати напредак у ратификацији граничног споразума Косова с Црном Гором пре него што се укине обавезна виза за житеље Косова".

Препорука ЕК да се укину шенгенске визе ЕУ за Турску је део договора Уније и владе у Анкари о заустављању неконтролисаног масовног прилива имиграната преко турско-грчке, а тиме и спољне, шенгенске границе ЕУ, за шта су европска двадесетосморица Турској одобрила и помоћ од ђест милијарди евра за збрињавање сиријских избеглица на турској територији.

Ако до јесени Косово, Турска, Украјина и Грузија испуне све услове за укидање шенгенских виза, то ће значити да ће нових укупно 127 милиона лица, житеља тих земаља, моћи да на три месеца, а у року од сваких шест месеци, долазе у земље Уније које су чланице шенгенског простора.

Европска комисија је претходно већ оценила да су за укидање шенгенских виза Украјина и Грузија практично испуниле битне услове, укључујући уводјење биометријских пасоша, док је за Турску, која има 75 милиона становника, речено да до 4. маја мора пружити доказе да је испунила бар све битне од 72 услова за отварање шенгенског простора за њене градјане.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер