Хроника

Европска комисија препоручила укидање виза за Србију, Црну Гору и Македонију

Штампа
среда, 15. јул 2009.

Европски комесари Жак Баро и Оли Рен званично саопштили препоруку Савету министара ЕУ да се до јануара 2010. године укину визе за грађане Србије, Црне Горе и Македоније. "Ово је историјски тренутак у нашим односима са државама Западног Балкана", поручио Баро. Одлука о визној либерализацији ће допринети европеизацији тог региона", поручио Рен.

Европска комисија и званично је предложила Савету министара Европске уније да се од јануара 2010. године укину визе Србији, Црној Гори и Македонији,али и затражила да Београд и Подгорица до октобра спроведу неке битне законе и поспеше деловање надлежне управе.

Европски комесари Жак Баро и Оли Рен образложили су предлог у којем се од српских власти тражи да пруже опипљиве доказе о делотворном спровођењу закона о странцима, борби против организованог криминала и корупције, као и усвајање и примена националне стратегије о имиграцији.

До октобра би Београд, такође, морао да обезбеди поуздани надзор "граничне линије" према Косову, и то уз сарадњу са Еулексом и полицијском структуром Косова.

"Ово је историјски тренутак у нашим односима са државама Западног Балкана", поручио је Баро.

Оли Рен је рекао је да ће одлука о визној либерализацији омогућити држављанима Србије, Црне Горе и Македоније слободно путовање у земље ЕУ, што ће допринети европеизацији тог простора.

Формални предлог упућен је на консултације Европском парламенту и Савету министара ЕУ, који би крајем новембра или почетком децембра требало да донесе коначну одлуку и предложи да Србија буде стављена на белу шенген листу од 1. јануара 2010. године.

Потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић састао се у Бриселу са потпредседником ЕК и комесаром за правосуђе и унутрашње послове Жаком Бароом, преноси Танјуг.

Њихов сусрет је претходио заједничкој конференцији за новинаре Бароа Рена, на којој су саопштили да је ЕК усвојила препоруке о визној либерализацији за Србију, Црну Гору и Македонију.

Дачић ће се, током једнодневне посете Бриселу, састати и са Реном.

Европска комисија сматра да ће српске, исто као и црногорске власти, без већих потешкоћа моћи да доставе доказе о испуњавању ових преосталих мера пруже до октобра, када би једна мисија стручњака Комисије отишла у Београд и Подгорицу, да са тамошњим званичницима утврди остварени напредак.

Очекује се, исто тако, да посебан центар у Београду за издавање високобезбедних биометријских пасоша лицима са Косова, то уходано чини уз јемство потпуне безбедности таквих докумената.

Лица са Косова, која и добију српске биометријске пасоше, ипак ће морати да изваде визу да би путовала у земље ЕУ, наводи се у образложењу предлога Европске комисије, уз образложење да је Косово под привременом управом УН.

Отуд, на темељу резолуције 1244 Савета безбедности УН, српски МУП и друге власти немају приступа косовској територији да би проверили податке подносилаца захтева за нове пасоше. Зато је нужно да, ако добију пасоше, ипак изваде визу ЕУ.

Кључни разлог је спречавање илегалне имиграције с Косова, али и опасности од ширења мрежа организованог криминала.

Октобар је важан рок за спровођење ових преосталих мера, зато што би до краја октобра о предлогу Европске комисије требало да се изјасни Европски парламент, а Савет министара ЕУ да коначну реч у новембру.

Косово ће, по допуњеној Регулативи о визном режиму ЕУ, бити уврштено у анекс где су територије са неодређеним међународним правним статусом, као и државе од чијих грађана ЕУ захтева да изваде визе да би путовали земље европске двадесетседморице.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]