петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европска комисија покреће "стратегију против цурења информација"
Хроника

Европска комисија покреће "стратегију против цурења информација"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. септембар 2016.

Европска комисија 30. септембра покреће стратегију против цурења информација са циљем да спречи да кључни политички документи циркулишу у медијима и да избегне даљу штету по репутацију те институције, сазнаје EurActiv.com.

Стратегију против цурења докумената размотрили су директори генералних директората, највиши званичници после комесара, а синдикати су је дочекали са индигнацијом уверени да ће неповољно деловати на услове рада и подстаћи "морално узнемиравање" Европске комисије.

"Главни циљ стратегије против цурења је да обезбеди да осетљиве и поверљиве информације буду адекватно заштићене, да се избегне политичка и штета по репутацију Комисије", истакла је задужена у Комисији за људске ресурсе Ирини Сука (Irene Souka), показале су белешке са састанка у које је имао увид EurActiv.com.

Цурење информација једна је од највећих брига Комисије Жан-Клода Јункера (Jean-Claude Juncker). Наиме, неки од нацрта разних предлога указују на блиску везу Комисије и представника индустрије док су неки други процурели документи допринели да се "потопе" преговори о слободној трговини са САД.

Комисија иначе понекад сама одлучи да пусти неке информације да процуре, како би тестирала неку политику или када фаворизује своју политичку агенду.

С друге стране, Комисија користи осуду јавности када неке информације угледају светло дана да покрене реформе које би без тога било тешко усвојити.

Такав је био случај са скандалом Луксликс (Luxleaks) који је Комисија претворила у своју предност кроз иницијативу за борбу против пореских привилегија мултинационалних корпорација у Европи и шире.

Неки други случајеви били су много непријатнији за Комисију, попут оног бивше потпредседнице у Барозовој првој и другој Комисији Нели Крос (Neelie Kroes) која је "заборавила" да пријави да је директорка "офшор" компаније на Бахамима у време док је била у Комисији.

Извршна власт ЕУ такође је приморана да се бави својим бившим председником Барозом због повика у јавности након што је именован за директора Голдман Сакса, америчке инвестиционе банке коју криве за глобалну финансијску кризу 2007.

Нове информације указују да се Барозо срео са представницима Голдман Сакса док је још био на дужности у Комисији.

Према Јункеровом тиму, тајни састанци и недостатак транспарентности сада припадају прошлости. "Комисија је протагониста транспарентности", рекао је раније ове недеље новинарима портпарол Комисије Маргаритис Шинас (Schinas).

Напори Комисије да ограниче цурење информација истовремено делују контрадикторно у односу на проглашену намеру да се даље јача транспарентност у институцијама ЕУ.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер