четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европска агенција за лекове одобрилa Фајзерову антиковид пилулу која се продаје под именом „Паксловид“
Хроника

Европска агенција за лекове одобрилa Фајзерову антиковид пилулу која се продаје под именом „Паксловид“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јануар 2022.

Европска агенција за лекове (ЕМА) одобрила је данас антиковид пилулу произвођача Фајзер (Пфизер) која се продаје под именом Паксловид (Паxловид) и која ће постати први орални антивирални лек против те болести одобрен у Европској унији.

„Паксловид је први антивирални лек који се примењује орално који је препоручен у ЕУ за лечење ковида-19“, навела је ЕМА у саопштењу.

Студије су указале да тај лек знатно смањује хоспитализације и смртност код пацијената који ризикују да развију тежак облик болести, и требало би да буде ефикасан и против омикрон соја вируса.

Антивирални лекови делују тако што смањују капацитет вируса да се реплицира и тиме коче болест.

Ова врста лека могла би да означи корак ка крају пандемије зато што је лака за употребу, може да се узима код куће са чашом воде.

Европско регулаторно тело препоручило је да се одобри употреба Паксловида за лечење ковида-19 код одраслих којима није потребан додатни кисеоник и који имају повећан ризик од развијања тешког облика болести.

САД, Канада и Израел су међу малим бројем земаља које су већ одобриле употребу ове Фајзерове антиковид пилуле.

Током пробе пилула је дата пацијентима у пет дана после појаве симптома и у току наредног месеца само 0,8 одсто од 1.039 разматраних случајева су завршили у болници, у односу на 6,3 одсто код особа које су примиле плацебо.

Није било смртних случајева у групи која је примила Паксловид, док је било девет умрлих у групи која је примила плацебо, навела је ЕМА.

ЕМА ће сада своје препоруке проследити Европској комисији која треба да донесе одлуку о одобрењу лека да би могла да се примени у свим земљама Уније. Одобрење Европске комисије обично буде брзо после одлуке ЕМА, од неколико сати до неколико дана.

ЕМА је у децембру већ одобрила употребу Паксловида у хитним случајевима.

Европски регулатор још разматра сличан захтев за одобрење антиковид пилуле америчког произвођача лекова Мерк (Мерцк).

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер