Хроника

Еуробарометар: У Владу Србије нема поверења 49% грађана, у Скупштину 60%, а у ЕУ 48%: 74% сматра да је економска ситуација у земљи лоша

Штампа
четвртак, 14. јун 2018.

Три четвртине грађана Србије сматра да је економска ситуација у земљи лоша и већина не мисли да ће се стање променити за годину дана, показује најновије истраживање Еуробарометар које је објављено.

Позитивну слику о ЕУ има 39 одсто грађана Србије, за два процентна поена мање него у претходном истраживању на јесен 2017, негативну 22 одсто, а неутралну 37 одсто, исто као и у чланицама ЕУ. Најбоље мишљење о ЕУ имају млади од 15 до 24 године, посебно студенти, показао је нови Еуробарометар.

У том истраживању, спроведеном од 17. до 28. марта, учествовало је 33.130 људи из чланица ЕУ и земаља кандидата.

Негативно мишљење о националној економији има 74 одсто грађана Србије, четири процентна поена мање него у претходном истраживању, а позитивно мишљење има 24 одсто, за четири процентна поена више.

Више од половине грађана Србије (57 одсто) сматра да је финансијска ситуација њиховог домаћинства лоша, а 38 одсто да је добра.

Према резултатима истраживања, 29 одсто становника верује да ће се економска ситуација побољшати током наредне године, исто као и у претходном истраживању, 26 одсто, један процентни поен мање, сматра да ће се погоршати, а највише је оних (42 одсто) који не мисле да ће се стање променити.

Такође је највише оних који не мисле да ће се променити економска ситуација у Европи (34 одсто), док је 29 одсто оптимистично, а 18 одсто песимистично.

У погледу степена запослености у Србији, мало је више оних који верују да ће се ситуација побољшати (31 у односу на 28 одсто), док 36 одсто испитаника сматра да неће бити већих промена.

Највећи изазови с којима се Србија суочава су незапосленост, сматра 43 одсто испитаника, затим економска ситуација (38), инфлација и раст трошкова живота (22), криминал (21) и здравствено и социјално осигурање и јавни дуг (13).

Највећи проблеми с којима се лично суочавају су финансијска ситуација њиховог домаћинства, инфлација, услови живота и незапосленост.

Резултати Еуробарометра показују да грађани Србије немају велико поверење у националне институције ни у ЕУ.

Влада Србије ужива поверење 44 одсто грађана, а парламент 33 одсто, док је неповерење према тим институцијама исказало 49, односно 60 одсто испитаника. Поверење у ЕУ има 36 одсто Срба, за један процентни поен мање него с јесени прошле године, а 48 одсто нема поверења.

На питање шта ЕУ значи за њих лично, највише испитаника у Србији (38 одсто), али и у чланицама ЕУ (52 одсто), одговорило је слобода путовања, студирања и рада било где у Унији, затим економски просперитет (31), губитак културног идентитета (23) и мир (20).

Расте оптимизам и поверење у ЕУ

Већина Европљана сматра да је економска ситуација у ЕУ добра и оптимистично гледа на будућност, показује истраживање Еуробарометар. Поверење у Унију је у порасту, а подршка Економској и монетарној унији је на највишем нивоу.

Европска комисија је саопштила да, према истраживању, више Европљана има позитивну слику о Унији, а проценат оних који верује да се њихов глас чује највећи је од 2004.

Један од главних закључака истраживања, спроведеног од 17. до 28. марта, јесу раст оптимизма у погледу економије и снажна подршка евру.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]