четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Еурактив: Вучић у медијима критику ЕУ покрио причом о инфраструктури
Хроника

Еурактив: Вучић у медијима критику ЕУ покрио причом о инфраструктури

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. април 2021.

 Председник Србије Александар Вучић преусмерио је критику ЕУ о погоршању ситуације по питању људских права и медијских слобода у својој земљи помоћу послушних медија који су се радије усредсредили на незанимљиве инфраструктурне пројекте, пише данас бриселски портал Еурактив (Еурацтив) у осврту на посету српског председника Бриселу.

Како наводи портал, Вучић је позван у личну посету Бриселу у понедељак у знаку важности ЕУ-српских односа, у време када други геополитички играчи, укључујући Русију и Кину инвестирају увелико у стављање тог региона под своју сферу утицаја.

Иако је високи представник ЕУ Жозеп Борељ на заједничкој конференцији за новинаре са Вучићем после њиховог састанка рекао да је нагласио председнику Србије да је потребно да се направи већи напредак на реформама и њиховој примени, и посебно у владавини права и медијским слободама, српски медији су се усмерили на тему пројекта железнице Београд-Скопље, који је ЕУ рекла да је спремна да подржи, наводи портал.

Инфраструктура међутим није била у центру разговора, рекао је један извор за Еурактив и додао да је српска страна очигледно „покушала да искриви ту поруку“.

У твитер поруци председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен се заиста помиње пројекат железнице, наводи Еурактив указујући да дипломатија делује тако да стране саставе свој дневни ред и некад се једна од страна усмери на сопствени приоритет, као да су друге теме безначајне.

То се управо догодило током Вучићеве посете, рекао је за Еурактив извор који није желео да му се наведе име.

Изгледа, како наводи портал, да је прича о изградњи железнице на граници са Македонијом можда била нешто да скрене пажњу, пошто нема вести о пројекту који је део ЕУ економског и инвестиционог плана за Западни Балкан и који датира од октобра прошле године. Такође пројекат још није одобрен и није још прошао кроз све ЕУ институције.

Други, такође неименовани извор, рекао је да је комесар за проширење Оливер Вархеји исто играо нефер тиме што је хвалио Вучића и издвајао се од осталих званичника.

Још један извор је посебно истакао то што је Вархеји употребио аргумент да је секретаријат Венецијанске комисије, који није стручни одбор, дао позитивно мишљење о планираним уставним променама у Србији. Очекује се да ће се о томе говорити детаљно у наредном ЕУ извештају о Србији на јесен.

„Виктор Орбан и Вархеји су Вучићеви конисљери у ЕУ… у стварности уставне промене даље смањују независност судства и умањују демократију у Србији“, рекао је извор, помињући мађарског премијера Виктора Орбана и мађарског европосланика.

Улога Србије у пројекту Турски ток – Балкански ток, који подржава руски Гаспром није поменута у саопштењима Комисије, и овде је још једном порука да се Вучић опходи према ЕУ „као да јој је средње име глупост“, навео је тај извор за Еурактив.

Такође, навео је извор, Вучић обећава ЕУ да ће реструктурирати Србијагас, компанију која превози и тргује са руским природним гасом у Србији и шире. Он ће то представити као своју велику борбу против Путина. У стварности ово је само испуњавање обавезе коју Србија, иако чланица Енергетске заједнице, занемаривала много година, рекао је извор.

Ово ће бити још једно замагљивање пошто Вучић каже да се Москва неће противити јер је Гаспром у својим трансакцијама са ЕУ прихватио регулативу Енергетске заједнице.

„Тако да је туга где год да погледаш, Борел и други прихаватају то зато што се надају да ће Вучић једног дана урадити нешто око Косова“, рекао је извор.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер