петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Еурактив: Главни кочничари Србије на путу ка ЕУ су Француска и Немачка, желе да Србија верује да ће ући у ЕУ, али не пристају обећати никакве могуће рокове
Хроника

Еурактив: Главни кочничари Србије на путу ка ЕУ су Француска и Немачка, желе да Србија верује да ће ући у ЕУ, али не пристају обећати никакве могуће рокове

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. септембар 2018.

 Иако се у Србији мисли да ће јој главна препрека на путу ка ЕУ бити Хрватска, права "опасност" долази из јуедног правила које ЕУ неће да мења, пише Еурактив.

У тексту новинара Аугустина Палокаја, који је пренео "Јутарњи лист", наводи се да су суштински наквећи "непријатељи" Србије на путу ка чланству у ЕУ заправо Немачка и Француска које не желе да се одрекну правила да свала чланица ЕУ има право вета на проширење.

"Када се ради о преговорима са Србијом, премда се јавност Србије забавља тиме да их 'Хрватска кочи', главни су кочничари Француска и Немачка. Оне желе да се тај поступак настави, али не и убрза. Желе да Србија верује да ће ући у ЕУ, али не пристају обећати никакве могуће рокове", наведено је у тексту. 

ЕУ је иначе често била блокирана спорошћу и могућношћу сваке чланице да стави вето на бројне одлуке Уније, због чега је председник Европске комисије Жан Клод Јункер предложио прелазак са начела консензуса на квалификовану већину при гласању у Већу ЕУ и кад је реч о спољној политици. Јункер је то образложио потребом да ЕУ повећа своју могућност да говори једним гласом. 

Међутим, један стари вето остаје, напомиње се у тексту, а реч је о вету на проширење ког се никако не желе одрећи Француска и Немачка. "Оне ни у сну не би пристале на то да немају право и могућност да одбију улазак Турске у ЕУ", наводи се у тексту. 

"Дакле, још дуго, можда док буде постојала Европска унија, свака држава чланица ће барем 76 пута моћи да заустави државу кандидаткињу на путу према ЕУ, а на крају је и одбацити", додаје се затим.

(Јужне вести-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер