четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Еулекс врши притисак на суд у северној Митровици
Хроника

Еулекс врши притисак на суд у северној Митровици

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. јул 2010.

Мисија ЕУ на Косову оценила је данас да, "због великог броја нерешених случајева", постоји хитна потреба да се побољша владавина права на северу Косова.

"У Окружном и Општинском суду у Митровици у канцеларији тужиоца постоји око 11.700 нерешених кривичних и цивилних случајева и у канцеларији судија око 6.150", наводи се у изјави из Еулекса достављеној агенцији Бета.

Додаје се да таква одлагања судских расправа "стварају огромно нагомилавање случајева, што је озбиљно кршење људских права и ускраћивање приступа правди грађанима".

"Стога, постоји хитна потреба да се обнови владавина права на северу Косова да би грађани имали приступ правди", наводи се у изјави.

Додаје се да је "најбољи начин да се крене напред проналажење прагматичних решења".

"Већ више од годину дана Еулекс је укључен у интензивне разговоре са свим релевантним странама да би то питање било решено. Еулекс је веома интензивно радио на припремању неопходне инфраструктуре да би се кренуло напред у вези са тим проблемом", наводи се у изјави.

Додаје се да је "дошло време за повратак косовских Срба и косовских Албанаца судија и тужилаца да би правда могло да дели јединствено и мултиетничко правосуђа, на корист свих заједница".

Суд у северном делу града затворен је након што су међународне снаге, по налогу тадашњег заменика шефа УНМИК Ларија Росина 17. марта 2008, упале у зграду где су неколико дана протестовали српски радници у правосуђу, захтевајући да буду враћени на посао.

Током инцидената који су уследили погинуо је један украјински полицајац, повређено је 64 полицајаца УНМИК-а, и око 200 Срба демонстраната. Суд је отворен у октобру 2008. године, али у њему раде само међународни тужиоци и судије.

Еулекс и Београд преговарају о повратку српских судија, а српски званичници наводе да је најпре потребно решити по ком закону ће се судити у северној Митровици, који суд ће бити виша судска инстанца.

Еулекс је данас навео да је Косово "један и јединствен правосудни простор (такође и према Резолуцији 1244)".

"Ни на једном другом месту у Европи не постоје два правосудна система која функционишу у исто време и на истом месту. Две јурисдикције, односно надлежности довеле би до недоследности правосуђа и то онда и није правосуђе јер може и довело би до конфликтних одлука које би биле директно против права народа", наводи се у изјави.

Додаје се да то значи да "може постојати само један правосудни систем на Косову".

Еулекс је навео да су разговори о повратку локалних судија и тужилаца у митровачки Окружни суд у току и позвао све стране да раде на проналажењу прагматичних решења што је брже могуће.

"Питање који закони ће се примењивати јесте ствар о којој одлуку доносе независне судије. Независност судства је круцијална у сваком демократском друштву. Најважније је да сви, независно од етничке припадности, имају слободан и фер приступ владавини права и да је владавина права заснована на међународним стандардима", наводи се.

Додаје се да Еулекс "није на Косову да би доносио или писао законе и нема ни мандат за то".

"Еулексове судије и тужиоци раде заједно са локалним колегама помажући им да спроводе владавину права", наводи се.

Мисија ЕУ је оценила да су животи обичних људи "изузетно погођени садашњом ситуацијом".

"Постоје хиљаде људи који чекају да се законски разведу, да реше имовинска питања, да добију натраг лична документа да би могли да наставе да нормално живе, а банке више не дају кредите јер не постоји начин наплате. Рад полиције је такође веома озбиљно отежан, јер не постоји виша инстанца, односно суд који ће даље процесуирати оне који су прекршили закон", навео је Еулекс.

(Mондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер