четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Еулекс: Отпуштање Срба у Приштини није дискриминација већ уклањање вишка запослених
Хроника

Еулекс: Отпуштање Срба у Приштини није дискриминација већ уклањање вишка запослених

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. август 2016.

 ПРИШТИНА/ГРАЧАНИЦА - Мисија Еулекса, поводом тврдњи да ниједан косовски Србин од новембра више неће радити у седишту Еулекса у Приштини због непознавања албанског језика, саопштила је да нема дискриминације по етничкој основи и да се ради о смањивању броја особља.

Негирајући наводе о директној или индиректној дискриминацији особља, Еулекс у саопштењу, које је потписала Драгана Николић Соломон, указује на то да су у јуну земље чланице Европске уније одобриле нови мандат Еулекса за спровођење новог оперативног плана, који је у складу са новим циљевима мисије.

"Тај план обухвата смањење запослених за око 350 страних и 450 локалних припадника особља, одражавајући бројно мању и усредсређенију мисију, која ће пружати своје активности надгледања, подучавања и саветовања косовским институцијама владавине права на стратешком нивоу, као и сталну подршку у уставном и цивилном правосуђу и у решавању изабраних кривичних предмета", навео је Еулекс

"Мисија је тренутно у процесу смањивања броја особља, који је заснован на јасним, објективним и правичним принципима, без обзира на етничку припадност", наводи Еулекс, напомињућу да не може да пружи "никакве додатне детаље о уговорним аранжманима припадника особља Еулекса".

Правна заступница Срба Аксел Рајтер саопстила је јуче да је скоро сигурно да ниједан косовски Србин од новембра више неће радити у седишту операције Еулекса у Приштини због непознавања албанског језика.

Према њеним наводима, Срби су дискриминисани и отпуштени из Еулекса јер, како тврди, иако знају српски и енглески језик, не разумеју или не говоре течно албански.

Након што су сазнали за ту одлуку, запослени који су њоме погођени поднели су представку шефу мисије Еулекса и релеватним представништвима, износећи веома снажне аргументе против и указавши на последице које ће проузроковати, наводи се у саопштењу.

Рајтер указује да су од шефа мисије Еулекса тражили да преиспита ту одлуку, али је он, како се наводи, само "потврдио дискриминацију".

Стојановић:Тражићу објашњење од европских званичника

Заменик премијера Косова Бранимир Стојановић изјавио је данас да ће од шефа Еулекса на Косову и европских званичника тражити објашњење поводом најава о отпуштању свих Срба запослених у тој мисији.

Коментаришући тврдњу Срба запослених у Еулексу да та мисија намерава да их отпусти јер наводно не разумеју албански језик, Стојановић је оценио да је "невероватно да неко може и да помисли да на тај начин дискриминише Србе".

"Када би то неко радио у институцијама Косова или Србије, из Европске уније би сигурно стигле најжешће осуде. Али неко себи даје за право да то ради и у европским институцијама, по европским правилима, што је заиста невероватно", казао је Стојановић у Грачаници.

Он је најавио да ће од шефа Еулекса и од европских званичника тражити да преузму одговорност у случају судбине Срба запослених у тој мисији.

"За мене је таква дискриминација несхватљива. Невероватно је да неко може по том основу да дискриминише Србе пошто је српски језик уставна категорија и пошто је Уставом Косова апсолутно гарантована равноправност српског и албанског језика", додао је Стојановић.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер