четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ усвојила смернице за уравнотежену економску сарадњу са Кином
Хроника

ЕУ усвојила смернице за уравнотежену економску сарадњу са Кином

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. март 2019.

 Лидери Европске уније су у Бриселу прихватили смернице за уравнотежење трговине, инвестиција и равноправне тржишне конуренције с Кином, о чему треба да се 9. априла договоре с кинеским председником Си Ђинпингом у Бриселу.

Француски председник Емануел Макрон је изјавио да ће будућих правила о уравнотеженој екномској сарадњи одмах морати да се придржавају једанаест чланица ЕУ, које, уз Србију и још четири балканске земље, учествују у иницијативи 16+1, у склопу које Кина улаже средства и углавном обавља радове махом у инфраструктури.

То је део великог кинеског плана "Један појас, један пут" за повезивање тржишта Кине, Азије и Европе, а у који ће се уклопити и најновији замашни споразуми Кине и Италије, укључујући кинески закуп капацитета луке у Трсту.

Челници ЕУ, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер су саопштили да је ЕУ решена да с Кином склопи споразум којим се утврђују иста правила за партнере на тржиштима Кине и ЕУ, укључујући "механизам за филтрирање иностраних инвестиција", као и спречавање крађе технологија и отклањања сајбер-безбедносних претњи.

ЕУ је највећи трговински партнер Кине, док је за Унију кинеско тржиште друго по значају у свету. ЕУ је 2017. у Кину извезла робе за 198 милијарди евра, а увезла за 375 милијарди евра.

На питање новинара да ли ЕУ сматра да је са становишта безбедности непоуздана врхунска кинеска интернет Хуавеј 5Г технологија, о чему су унутар Уније подељена мишљења, они су одговорили да ће врло ускоро Европска комисија објавити темељиту оцену ове технологије, што би значило и став да ли европске компаније треба или не да је купују и уграђују у своје системе.

"ЕУ престаје да буде наивна", предочили су Макрон и Јункер, који је подвукао да је Кина за ЕУ представља "конкуренцију, партнера и супарника".

Председник Европске комисије Јункер је желео да нагласи да су односи ЕУ с Кином "геополитички и стратегијски, а не само трговински и економски", а вођи Уније на самиту са Си Ђинпингом желе и да потврде подршку мултилатералном светском поретку.

Туск је рекао да се ЕУ у суштини спрема да се равноправно укључи у повећано светско економско надметање, а део тога је јачање јединственог европског тржишта и индустријске базе, што је пресудно за отварање нових радних места.

Јункер је указао на чињеницу да кинеске компаније практично у потпуности имају приступ тендерима за јавне набавке у ЕУ, које достижу вредност од две хиљаде и 400 милијарди евра, док фирме ЕУ скоро да уопште немају могућности да конкуришу за кинеске јавне набавке које премашују осам хиљада милијарди евра.

Међу кључним питањима која вођи ЕУ желе да разговарају с кинеским председником Си Ђинпингом 9. априла је и договор о опипљивим корацима за смањивање загађења и заштиту природне средине.

Француски председник Макрон је изјавио да ће то бити и један од приоритета разговора које ће он и Јункер, а вероватно и генерални секретар УН Гутереш, идућег уторка у Паризу имати са Си Ђинпингом.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер