четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ усвојила нове санкције против Ирана
Хроника

ЕУ усвојила нове санкције против Ирана

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. јул 2010.

Министри иностраних послова земаља ЕУ усвојили су у понедељак нове, строжије санкције против Ирана.

На састанку, на којем се очекује да ће бити речи и о Србији после мишљења МСП о Косову, министри 27-морице су усвојили санкције против Ирана међу којима су и мере против инвестиција у уносну индустрију нафте и гаса у Ирану.

Агенције су јавиле, позивајући се на европске дипломатске изворе, да нове санкције ЕУ против Ирана сежу даље од мера које су усвојиле УН у јуну и следе додатне санкције које су увеле САД. Санкције против Ирана имају за циљ да подстакну Иран да се врати преговорима о свом нуклеарном програму, за који више земаља верује да би могао да омогући Ирану да произведе атомску бомбу.

Међутим, влада у Техерану за сада реагује пркосно, осудом санкција и позивањем на право сваке земље да развија свој мирнодопски нуклеарни програм.

Иранска државна новинска агенција је пренела у понедељак изјаву шефа иранског преговарачког тима у контактима са Међународном агенцијом за атомску енергију из Беча, да је Иран спреман да се врати преговорима о питању атомског горива "без икаквих услова".

На мети ЕУ индустрија нафте и гаса у Ирану

Иран је главна тема на дневном реду министарског састанка у Бриселу у понедељак је Иран.

Званичници у Бриселу су током министарског састанка описали нове санкције као "можда и најдалекосежнији пакет" санкција који је Европска унија икада усвојила против неке земље.

Главна мета ових казнених мера је иранска индустрија нафте и гаса - другим речима - кичма иранске економије.

На основу нових санкција против Ирана, земљама ЕУ је забрањено да у Иран извозе опрему и технологију за прераду нафте и производњу природног гаса. Забрањене су и све нове европске инвестиције у најважнијим областима иранске привреде.

Такође, бродови који одлазе у Иран, биће подвргнути детаљним претресима уколико се посумња да носе било какав недозвољен терет.

Како казнити власт а не народ

Циљ ових мера је да убеде Иран да одустане од свог програма обогаћивања уранијума.

Иран упорно тврди да обогаћени уранијум користи за производњу енергије, али на Западу многи сумњају да Техеран заправо жели да произведе нуклеарно оружје.

Ирски министар за Европу, Дик Рош је, долазећи на састанак у Бриселу у понедељак, изјавио да је важно да европске санкције буду усмерене тако да нанесу штету иранском руководству, а не народу.

"Нама је важно да санкције не повреде ирански народ, зато што верујемо да народ није крив за иранске тешкоће. Ипак, уверени смо да је санкције могуће усмерити тако да ирански режим постане свестан колико је велико незадовољство због његових поступака" рекао је ирски министар Дик Рош.

Мере ЕУ после четвртог круга санкција у УН

Прошлог месеца, и Уједњене нације су одобриле нови, четврти круг санкција против Техерана, због иранског одбијања да обустави нуклеарни програм. Тај пакет подразумева јачу финансијску контролу пословања са Ираном, као и пооштравање ембарга на увоз оружја.

Сједињене Државе су, верујући да то није довољно, самостално усвојиле још неке додатне казнене мере и резултати су врло добри - пема ономе што је ББЦ-ју рекао амерички подсекретар за тероризам и финансијске обавештајне податке, Стјуарт Леви.

"Уочили смо драматичне последице у приватном сектору широм света. Многе компаније више не желе да склапају послове са Ираном. Многе компаније одбијају да улажу у иранску инфраструктуру и то је, ако боље размислите, један од најважнијих фактора, јер ако Иран није у стању да привуче инвеститоре, иранска привреда се онда дугорочно гледано налази у врло тешкој ситуацији", каже Стјуард Леви.

Шведски шеф дипломатије, Карл Билт, није међутим уверен да само санкције могу да реше проблем иранског нуклеарног програма.

"Американци су отишли много даље од мера Уједињених нација, мада, са друге стране, Американци више немају много тога за санкционисање пошто су америчке санкције против Ирана на снази још од 1979. године - и то, узгред буди речено, без неких резултата. Сада и Европска унија иде даље од онога што је усвојено у Уједињеним нацијама. То ће можда дати резултате, можда и неће - то ћемо тек да видимо. Али још нисам упознао никога ко мисли да ће проблем Ирана бити решен само санкцијама. Уколико не будемо истицали и јачали и наш дипломатски приступ ситуацији, постоји опасност да се нађемо у слепој улици, а то је опасно", упозорио је Карл Билт у Бриселу у понедељак.

Ирански председник Махмуд Ахмединежад је упозорио ЕУ још пре него што је ЕУ усвојила нове санкције против Ирана - да ће зажалити, уколико заиста почне да пресреће бродове који путују у Иран.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер