петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ тражи да се на Косову брзо формира влада с европским програмом
Хроника

ЕУ тражи да се на Косову брзо формира влада с европским програмом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. децембар 2010.

Министри иностраних послова Европске уније су у Бриселу затражили да се на Косову после недељних избора брзо формира влада с европским програмом, као и да буде изабран косовски председник "како би се могло ухватити у коштац с постојећим изазовима".

То је у понедељак увече новинарима у Бриселу саопштила незванична шефица европске дипломатије Кетрин Ештон, која је нагласила да је "из добро познатих разлога важно покренути дијалог Београд-Приштина".

И, како је подвукла, "ми се надамо да ће тај дијалог почети што је пре могуће и очекујемо да ће Београд и Приштина томе прићи активно и конструктивно".

Министри иностраних послова су се само овлаш дотакли и развоја у Србији и Босни и Херцеговини, али ће свеобухватнију поруку о Србији и закључке о Косову усвојити у уторак у склопу расправе о "стратегији проширивања" коју је израдила Европска комисија.

Кетрин Ештон је изнела оцену да су "уредно одржани избори на Косову", предочивши да ће Европска унија сад пратити даљи развој у очекивању изборних резултата.

Званичници блиски високој представници ЕУ су рекли да је тешко предвидети кад би се могла саставити нова влада у Приштини и покренути преговори с Београдом.

Дописник једног косовског албанског медија је високој представници за спољну и безбедносну политику Уније поставио следеће питање:

"Ви сте госпођо Ештон једини који сте оценили да су избори на Косову протекли уредно, мада сви међународни посматрачи упозоравају на масовне преваре на тим изборима, па да ли је дијалог Приштине с Београдом важнији од здравља демократије на Косову?"

Кетрин Ештон је на то овако узвратила:

"Не сматрам да тако нешто можете тврдити. А осврт који сам дала", истакла је она, "препознаје стање какво су ми предочили људи који су тамо на терену. Чекамо на додатни развој догађаја и ја немам сазнања о томе што је ту речено. Ја и даље остајем свуда привржена демократији".

"А кад је реч о дијалогу Приштина-Београд, то је важно покренути из добро знаних разлога и ми настојимо да то помогнемо", закључила је Кетрин Ештон.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер